Güncel

Bedenimize, Yaşam Şeklimize, Emeğimize Yönelik Saldırılara Karşı Sokaklara!

IMG 7613İstanbul: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü vesilesiyle Yeni Demokrat Kadınlar olarak sokaklardaydık. Yüzyıllardır sürdürülen cins karşıtı politikalarla toplumsal üretimin tüm alanlarından uzaklaştırılan kadınlar olarak bu kez daha pervasız, daha korkusuz, daha sistematik saldırıların pençesindeyiz. Son on yıllık iktidarı içerisinde kadın düşmanı politikalara yenisini ekleyen AKP iktidarı, gezi süreciyle birlikte yükselen toplumsal muhalefetle, kadınların mücadele alanlarında görünür olmasıyla köşeye sıkışmakta, ne yapacağını şaşırmaktadır. Öyle ki toplum mühendisliğine soyunarak kadınları evlere hapsetmeye çalışmakta, kadına aile içerisinde rol biçerek cinsiyet eşitsizliğini arttırmaktadır.

Kartal Meydan’da bir araya gelerek Bankalar Caddesi boyunca yürüyüş gerçekleştiren Yeni Demokrat Kadınlar, sonrasında bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında kadına yönelik şiddet ve tecavüz gün geçtikçe artarken, çocuklara yönelik cinsel saldırı davaları son beş yılda %400 iken, Başbakanın her gün 4 çocuk istemedeki utanmazlığına değinildi. Başbakanın söylemiyle bu vatana hibe etmek için çocuk doğurmayacağımız söylendi.

Kadın bedeninin denetim altına alınması, kürtaj ve sezeryana yönelik düzenlemelerle yetinmeyen devletin, kızlı-erkekli evler söylemiyle mahalle baskısını arttırmayı hedeflediği, toplumsal kutuplaşmayı sağlayarak muhbirliği özendirdiği, sözde “namus” bekçiliğine soyunarak kişilik haklarına saldırdığı, özel hayata müdahale ettiği, ve tüm bunları kadının bedenine ve yaşam alanına saldırarak devreye soktuğu anlatıldı.

Basın açıklamasında, “Bu devletin Tecavüzcü Emniyet Müdürü Sedat Selim Ay’ın, cinsel tacizci Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır’ın devleti olduğunu unutmayalım. Gezi direnişinde kadın olduğumuz için türlü şiddete maruz kalan kadınlar olarak, hapishanede cinsel şiddete maruz kalan Elif Kaya olarak biliyoruz ki şiddet, devlet eliyle öncelikle kadınlara uygulanan, arkasından devlet desteğiyle erkeklere bahşedilen iktidar aracıdır” denildi.

Eylem boyunca “Devlet elini bedenimden çek” , “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Hepimiz Elif’iz diren Elif seninleyiz”, “ Jin jiyan azadi”, “Tacizci polis hesap verecek” sloganları atıldı.

Yeni Demokrat Kadınlar devletin ve ataerkil sistemin tüm sindirme yöntemlerine boyun eğmeyeceklerini, tüm saldırılara örgütlü kadın mücadelesiyle cevap vereceklerini belirterek eylemini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu