Güncel

Söke’de “Cinsel Şiddet” Atölyesi

Yeni Demokrat Kadın olarak 21-22 Şubat’ta düzenleyeceğimiz Cinsel Şiddete Karşı Konferans için Söke YDK olarak atölye çalışmalarımıza başladık.

İlk olarak gündemler üzerinden gittiğimiz tartışmalarda cinsel şiddetin tanımlamasını yaparak başladık. Tanımlamamızın ardından hangi davranışların cinsel şiddete girdiğini ve kimi zaman yaşadığımız ve tanık olduğumuz olayların cinsel şiddet ya da taciz olup olmadığını, kavramakta neden güçlük çektiğimizi ve yapmamız gerekeni refleks olarak neden ortaya koyamadığımız üzerinden tartışmalarımız devam etti.

Tartışmalarımızın alevlenmesiyle aslında birçoğumuzun cinsel tacize maruz kaldığımızı fakat bu durumu anlamlandırmakta zorluklar yaşadığımızı fark ettik. Ardından cinsel şiddetin amacı ve cinsellikle bağlantısına geldiğimizde ataerkil sistemin erkeklerin iktidar ve hâkimiyet kurma gücünü desteklediğine değindik. Ve buradan hareketle devlet erk yargısıyla cinsel şiddeti erkeğin tahrik olmasıyla ya da erkeğin cinsel ihtiyacının bir sonucu olarak tanımlamasını tartıştık. Cinsel taciz bir sapıklık, hastalık olarak nitelendirildikçe, toplum tarafından meşrulaştırıldığına dikkat çektik.

Sorular ve cevaplar eşliğinde yürüttüğümüz tartışmada erkeğin statüsünü kullanarak kadınlara yönelik cinsel şiddete yöneldiği, devletin ise taciz/ tecavüz davalarındaki tutumunun politik olduğu hemfikrine vardık. Kadınlara yönelik tüm sistemli saldırıların karşısında kadınların daha fazla kadın bilincini yükseltmesinin önemine değindik. Önümüzdeki süreçlerde diğer gündemler üzerine atölye çalışmamıza devam etmenin kararını alarak tartışmamızı sonlandırdık.(Söke YDK)

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu