Güncel

Siyasi kadın tutsaklardan açıklama

H. Merkezi. Ankara Kapalı Kadın Hapishanesi’nde MKP, DHKP/C, TKP/ML, MLKP tutsakları adına yapıldı.

Hasta tutsakların özgür koşullarda tedavi edilmeleri için sesimize kulak verin. Hasta tutsaklara özgürlük” çağrısı ile yapılan açıklama ile hasta tutsaklar konusunda herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

Açıklamada, hapishanelerin büyük kitlelerin vermiş olduğu demokrasi mücadelesine karşı baskı aracına dönüştürüldüğüne işaret edilerek, “Toplumu sindirme susturma, baskı altına alma aracı olarak kullanılmaktadır. Tutsak olmanın yanı sıra hapishanelerde hak gaspları birer cezalandırma aracı olarak kullanılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca açıklamada “Dışarıdan içeriye siz dostlarımızın umut kapısını aralayacağına olan inancımızla Sincan’daki siyasi kadın tutsaklar olarak tüm halkımıza çağrımızdır” denilerek geniş kitlere çağrı yapıldı.

“Tutsaklar insani koşullarda tedavi edilmiyor”

Geçen yıllarda tutsakların devletin düzenlediği katliamlarla öldürüldüğü vurgusunun yapıldığı açıklama bugün AKP’nin yönetimindeki hapishanelerde hasta olan tutsakların tedavilerini geciktirildiğini, engellenildiğini, hastane geliş gidişlerinde ring işkencesi yapıldığını, hasta tutsakların sağlıklı, hijyenik ve insani koşullarda tedavi edilmediği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu