Güncel

Seni Hiç Unutmayacağız, Rahat Uyu Reyhaneh

İran zindanlarında 7 yıl tutuklu bir şekilde yaşam sana dar edilirken hiç pişman olmadın ‘sebebi’nden. Elbette sen de biliyordun; suçlunun sen değil, sana tecavüz etmek için saldıran adamın olduğunu. Zaten bunu anlatamaya çalışmadın mı yıllarca. Cezalandırırken tecavüzcüyü 19 yaşındaydın, tüm ‘erk’ek devletlerde olduğu gibi İran’da da senin suçlu ilan edileceğini ve karşılığında olayı tekrar tekrar anlatmaktan tutalım da recm edilmeye kadar binbir türlü işkence ile karşılaşabileceğinin de farkındaydın.

Bundan ötürüdür, tecavüzcüye verdiğin cezanın arkasında durdun ve devletin üst düzey istihbarat alanında Murteza Abdullahi Zarbandi gibi nice tecavüzcüler barındığını teşhir ettin.

Evet Reyhaneh, 7 yıl boyunca sen o mahkemelerde, o hücrelerde neler yaşadıysan, tüm dünyadan kadınlarla birlikte biz de adım adım yaşadıklarını yaşadık. Her gün tacize, tecavüze uğrayan binlerce kadındık. Ama aynı zamanda tacize-tecavüze-şiddete karşı alanlarda, sokaklardaydık; senin sesin olmak için, mücadeleni sahiplenebilmek için. Binlerce imza topladık kıtalararası.

Af dilemeni istediler tecavüzcünün ailesinden. İtibarını temizlemek için, tüm ifadelerinin ‘iftira’ olduğunu kabul etmeni istediler. Hiç birini yapmadın; başın dik teşhir etmeye devam ettin, sonunda senin suçlu bulunacağını bildiğin halde.

Belki alamadık seni o kanlı ellerden, zindanlardan ama bilincimize, mücadelemize simge olarak ekledik. Bir de hesabı sorulacakların arasına ekledik erkek devletlerin erkek yargılarından.

Reyhaneh, bilemiyoruz desteğimizi ne kadar hissettin, ne kadar rahatlattı seni! Ancak şunu bilmeni istiyoruz, senin şahsında şiddete uğrayan tüm kadınlara sözümüz olsun! Bütün tacizciler/tecavüzcülerden hesap soruluncaya, hesabı sorulmamış tekbir suçlu kalmayıncaya kadar mücadeleni devralıyoruz,  zaten bizim olan sokakları ve yaşam alanlarımızı terk etmiyoruz. Bedenini yok ederek meselenin kapandığını sananlara tekrar haykırıyoruz.

Vardık, varız, var olacağız!

Ryhaneh Jabbari mücadelemizde yaşayacak!

Yaşasın kadın dayanışması!

Yeni Demokrat Kadın

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu