Güncel

“Seçimlerde din ve örf yok muydu?”

H. Merkezi: Bingöl’de 30 Mart seçimlerinde belediye başkanı olan AKP’li Yücel Barakgazi’nin ilk uygulaması belediyeyi kadınlara kapatmak oldu.

Kadınları yönetim merkezlerinde istemeyen hatta kabullenemeyen bir zihniyetten hiç de şaşırtıcı olmayan bir açıklama ile AKP’li Belediye Başkanı Yücel Barakgazi, yaptığı ilk toplantıda “Belediye başkan yardımcılığına ve belediye başkan vekilliğine bayanları getirmeyi düşünmüyoruz. Dinen ve örfen de bu uygun değil” dedi. Barakgazi’nin sözleri üzerine Belediye Meclisi’ne birinci sıradan seçilen Nurten Ertuğrul görevinden istifa etti.

 

“Seçimlerde din ve örf yok muydu?”

Yüzde 65 kadınların oyu ile belediye meclis üyeliğine seçilen Ertuğrul  “Seçim zamanında gece-gündüz demeden toplum, din, örf gibi kuralları gözetmeden kadınları çalıştıran, kapı kapı dolaştıran, seçim koordinasyon merkezlerinde gece geç saatlere kadar toplantı yaptıran bir anlayışın bugün çıkıp kadını geri planda tutmak adına bu tür mazeretleri öne sürmesi tam anlamıyla çelişkidir” dedi.

Devlet bekası için iktidarların ihtiyaç duyduğu ataerkil zihniyetin ikiyüzlülüğünü açıkça ortaya seren bu örnek kadınların emeğini sömürüp sonrada onlara söz hakkı tanımamasıyla somutluk kazanıyor. Gerekçe olarak çoğu zaman kadınların siyaseti beceremediği sunulurdu, buna din ve örf de eklenmiş oldu. Şu durumda Ertuğrul’un istifası kimin için iyi oldu tartışılır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu