Güncel

Sarıgazi’de kadınlar alanlarda hesap sordular

Sarıgazi Vatan İÖO’nun önünde toplanan ve aralarında YDK’nın da bulunduğu Sarıgazili Kadınlar dün akşam (23 Kasım) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Demokrasi Caddesi’ne kadar yürüdüler.

Yürüyüşte sık sık “Kürtaj haktır, Uludere Katliam”, “Görünmeyen emek, sesini yükselt”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Devlet eline bedenimden çek”, “Kadınlar sokağa örgütlenmeye”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Jin jiyan azadi” şeklinde sloganlar atıldı.

 

“Polis kaç kaç kaç…”

Kaymakamlığın önüne gelindiğinde ise “Kadınlar susmuyor susmayacak”, “Polis kaç, kaç, kaç; kadınlar geliyor” diye sloganlar atıldı. Demokrasi caddesine gelindiğinde önce Devrim yolunsa şehit düşen kadın yoldaşlar için saygı duruşu gerçekleştirip, ardından da pandomim gösterisi yapıldı.

 

“Dertleri bizi eve kapatmak”

Burada kadınlar adına yapılan basın açıklamasında, “Egemen sınıfların her zaman korkusu olmuştur kadın ayaklanmaları. Bizlere hep güven dolu olarak gösterdikleri eve yani dört duvar arasına kapatmaktır tüm dertleri” diyen kadınlar AKP’nin kadın düşmanı uygulamalarına da tepki gösterdiler:

Dönemin iktidar partisi AKP’nin devlet eliyle hayata geçirdiği politikaların büyük bir kısmı kadına yöneliktir. 4+4+4 kanunuyla çocuk gelinleri çoğaltan devletin erkek egemen zihniyeti, 3 çocuk çağırısıyla bizleri kuluçka makinesi olarak görmüştür/görmektedir. Bununla da hızını alamayan Başbakan, bu defa da kürtaj hakkımızı elimizden almaya çalışmıştır. Şimdi de karşımıza kadın istihdam paketini allayıp pullayıp, kadının görünmeyen emeğini daha da bir görünmeyen kılmak için uğraşmaktadırlar!

 

“Gezi’nin kadın ruhunu kuşanalım”

Gezi İsyanı’nda sokağın, barikatın en ön safların da yer alan biz kadınları eve hapsetmenin kaygısını gütmektedirler” diyen kadınlar tüm bu saldırılara karşı Gezi İsyanı’ndaki kadın ruhunu kuşanıp alanlara çıkmaya ve kadınları isyan etmeye çağırdı.

Halaylarla sona eren eylemin ardından kadınlar bugün (24 Kasım) Kadıköy’de gerçekleşecek eyleme çağrı yaptılar.

 

Sarıgazi Yeni Demokrat Kadın

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu