Güncel

Sarıgazi’de şiddete dur dedik

sarigazi_yuruyus25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyetinde Mirabel Kardeşlerin diktatörlük güçleri tarafından katledilmelerinin üzerinden 51 yıl geçti. Trujillo diktatörlüğü Mirabel Kardeşlerin katledilmesinin ardından 1 yıl sonra devrilirken, bugün hala Kelebekler olarak adlandırılan Partria, Minerva ve Maria Teresa yaşıyor.

1981’de Dominik Cumhuriyetinde düzenlenen Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü ilan edildi.

Yeni Demokrat Kadın olarak, 25 Kasım gününe hazırlık amacıyla İstanbul’un çeşitli semtlerinde çalışmalar yapıp, Gazi ve Esenyurt Mahallelerinde paneller düzenledik, kahvaltılar organize etti. Ve son olarak Sarıgazi’de 26 Kasım akşamı saat 17.00’de bir yürüyüş düzenledik.

Şiddet: Yenilmeyeceğiz, Yeneceğiz” pankartı ile Demokrasi Caddesi boyunca yürüdüğümüz eylemde şiddete karşı duruşumuzu ve mücadele çağrımızı yineledik.

Yürüyüşün sonunda yaptığımız basın açıklamasında da kadına yönelik şiddetin ülkemiz emekçi kadınları için şiddet olgusunun devlet politikalarıyla nasıl iç içe geçtiğini ifade ederek örgütlü mücadelemizi yükselteceğimizi söyledik.

Eylemimizi, çalışmalarımız süresince kadın ve erkeklere sorduğumuz “Erkek kadına neden şiddet uygular?” sorusuna aldığımız yanıtlardan oluşturduğumuz sinevizyonun gösterimini yaparak sloganlarla eylemimize son verdik.

İstanbul YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu