Güncel

Bir yargı skandalı daha

kadin_yargi“Kol kırılır yen içinde kalır” mantığıyla hareket eden Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi, eşini sokak ortasında döven şahısa müdahale etmek isteyen ve darp edilen Ankara Hukuk Fakültesi Öğretim Elemanları Hakan Mertcan ve Cenk Yiğiter’e davacı oldukları davadan 3 ay 10 gün ceza verdi. Yiğiter’in burnunu kıran ve Mertcan’ı da yaralayan dayakçı eşin yeğeni Sedat Koç’a 11 ay hapis cezası veren mahkeme, sokak ortasında dayak yiyen Cennet Koç’a ise Sedat Koç’u azmettirmekten 11 ay hapis cezası verdi. Dayakçı eş Sedat Koç’a ise, Yiğiter ve Mertcan’ı darp etmekten, hakaret etmekten verdiği 2 yıl hapis cezasını, “Haksız tahrik indirimi” ve “İyi hal”i uygulayarak 5 aya indirdi. Mahkeme, eşini döven kişiye müdahale etmeyi haksız tahrik olarak değerlendirdi.

Eşine sokak ortasında şiddet uygulayan şahsa müdahale etmek isteyen akademisyenleri cezalandıran mahkeme, dayakçı eşe verdiği cezaya da “haksız tahrik indirimi” ve “iyi hal” uyguladı. Mahkeme, kavga eden eşlerin arasına girmeyi haksız tahrik indirimin gerekçesi saydı.

Bu skandal karar hakkında düşüncelerini dile getiren Cenk Yiğiter, bundan sonra eşini döven kadına yardım girişimin suç sayıldığı bir hukuktan bahsedilmesi gerektiğini belirtirken, “Bu karar eşini dileğince dövebilirsin demektir. ‘Ben korumam, kimsenin de korumasına müsaade etmem’ demektir” dedi. Eğitim Sen söz konusu karar hakkında yarın Ankara Adliyesi’nin önünde basın açıklaması yapmaya ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Olcay Baş hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Kaynak: www.ozgurgelecek.net

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu