Güncel

Samia “Başımdan geçenlerden sonra yaşayabileceğimi sanmıyordum”

H. Merkezi: Şengal’de DAİŞ çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamın 2. yıldönümünü geride bıraktık. Yapılan katliama dikkat çekmek için İsveç’in Stockholm, Helsingborg ve Örebro illeri başta olmak üzere bazı yerleşim birimlerinde gösteri, konferans, film gösterileri ve seminerler düzenlendi. İl merkezlerinde katliamı kınayan pankratlarla sokağa çıkan göstericiler, yaşamını yitiren Ezidîler için mumlar yaktılar, sloganlar attılar.

Evrensel’in geçtiği habere göre, Şengal Katliamı’nın 2. yıl dönümünde Uluslararası Ezidî Örgütü Yazda İsveç’in Helsingborg ilinde bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinliğe, DAİŞ çeteleri tarafından kaçırılan ve kurtulabilen Ezidî kadın Samia Sleman Kamal konuşmacı olarak katıldı.

 

“DAİŞ beni bir paket sigaraya sattı”

Yaşadıklarını ve ailesinin başına gelenleri anlatan Kamal, “Üç yaşındaki kardeşimin alnına silah dayadılar. Daha sonra hepimizin ellerini bağlayarak erkekleri ve kadınları ayrı ayrı arabalara bindirdiler. 2 ay annemle birlikteydim. Daha sonra beni annemden ayırarak terk edilmiş bir okula götürdüler. Burada yüzlerce kadın vardı. Bize dayak attılar ve çok az yiyecek verdiler. Bana ve diğer kadınlara defalarca cinsel istismarda bulundular. 13 yaşına yeni girmiştim ve böyle bir şeyin başıma gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Başımdan geçenlerden sonra yaşayabileceğimi sanmıyordum.” dedi.

Okulda bulunan kadınları aralarında paylaştıklarını belirten ve “Beni akla gelebilecek her biçimde kullandılar. Geceleri de küçük bir penceresi olan bir odaya kilitlediler” şeklinde başından geçenleri anlatan Kamal, bir paket sigaraya satıldığını ve DAİŞ’in elinde geçirdiği 6 ayı asla unutamayacağını belirterek, “Küçük çocuklara neler yaptıklarını gördüm. Bir canavar bile DAİŞ’in yaptıklarını yapmaz. 9 yaşındaki bir kızın 50 yaşlarında, babam yaşındaki biriyle evlendirilmesini görmek korkunç bir şey”diyerek yaşadıklarını dile getirdi.

 

“3 Ağustos Şengal Katliamı Ezidîlere yönelik soykırım olarak tanınsın”

DAİŞ’in elinden kaçışını da anlatan Kamal, bir fırsatını bularak sabah evden kaçtığını fakat kimseye güvenemeyerek gece yağmurun altında beklediğini anlattı.  Daha sonra dayanamayarak bir taksiciyi durdurarak başından geçenleri anlattığını ve taksicinin onu evine bıraktıktan 25 gün sonra bir sahte kimlik ayarlayarak kaçmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Başından geçenleri, DAİŞ çetelerinin eline düşen ve hala ellerinde olan kadınların başlarına neler geldiğini tüm kamuoyu duysun diye anlattığını söyleyen Kamal daha sonra İsveç Hükümeti’nden 3 Ağustos Şengal Katliamı’nın Ezidî halkına yönelik bir soykırım olarak tanınmasını talep etti.

Uluslararası Ezidî Örgütü Yazda’nın açıklamasına göre, son iki yıl içinde çoğunluğu kadın ve çocuk 5000-7000 arası Ezidî DAİŞ çeteleri tarafından rehin alındı. Bunlardan 3000 civarında kadın ve çocuk hala DAİŞ çetelerinin elinde rehin tutuluyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu