Güncel

Saldırıya uğrayan tutsak kadınlar tepki olarak saçlarını kazıttı!

Gazete Karınca’da yer alan habere göre Özgürlükçü Hukukçular Platformu Üyesi Avukat Sevda Aydın, kötü muamele ve hak ihlalleriyle gündeme gelen Van T Tipi Cezaevi’nde darp edildiğini iddia eden tutuklu kadınlarla görüştü. Hapishanede inceleme yapmak isteyen Van Barosu Cezaevi Komisyonu üyesi avukatlara ise cezaevi yönetimi tarafından izin çıkmadı.

Tutuklu ailelerinin başvurusu üzerine olayın ortaya çıktığını belirten Avukat Sevda Aydın, 30 yakın tutuklunun darp edildiğini söyleyerek, şunları belirtti:

 

“Kadınlar tepki olarak saçlarını kazıttılar”

“Müvekkillerimizden öğrendiğimiz kadarıyla cezaevi yönetimi kimi keyfi uygulamalarına karşı çıkmaları üzerine olaylar yaşandı. Tüm bunlar önce kadın koğuşunda başlayıp, devamında diğer koğuşlara da sıçramış.

Üst ranzalarda yatan kadın tutuklular darp edilip yerlerde sürüklenerek aşağı indirilmiştir. Tahmini olarak 25-30 kadın tutuklu yaralanmıştır. Bunların içerisinde biri ayağından, biri kolundan diğer biri ise kalp hastasıdır. Bildiğimiz kadarıyla erkeklerden sadece 3 tanesi hastaneye sevk edilirken, kadın tutuklulardan kimsenin sevki yapılmamış. Bir kısmının vücudu, bir kısmının yüzü morluklar içerisinde. Bir kadın tutuklu ise genital bölgesine atılan tekmeden kaynaklı oturmakta güçlük çekiyor. Kadınlar saçlarından sürüklenerek götürüldükleri için tepki olarak saçlarını kazıtmışlar.”

 

“Baronun heyetine izin verilmedi”

Van Barosu Cezaevi Komisyon Üyesi Avukat Cahit Kutluk da, tutuklu ailelerinden gelen başvuru üzerine hapishane müdürüyle telefonda görüştüklerini ve daha sonra hapishaneye gittiklerini söyledi. Kutluk şunları söyledi:

“Baro başkanımızın kendisi cezaevi müdürünü arayıp yaşanalar hakkında bilgi almak istedi. Cezaevi müdürü, cezaevinde aramaların yapıldığını, bazı tutukluların sorun çıkarması üzerine ‘kanunun tanıdığı hak ve yetki çerçevesinde’ müdahale edildiğini söyledi. Tutukluların küçük sıyrıklar aldığını ve hastaneye kaldırıp tedavilerinin yapıldığını, artık hiçbir sorunun kalmadığını da özellikle aktardı bize. Ama biz yine de cezaevine gidip tutuklularla görüşmek istedik. Baro başkanımız da bizimleydi, uzun bir süre bekletilmemize rağmen cezaevi müdürü görüşmeyi kabul etmedi. Darp edilen tutuklular ile görüşmek istedik; ama o da belli ki o gün alınmış bir kararla engellendi.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu