Güncel

#Kıyafetimekarışma “Ne giyeceğimize biz karar veririz”

“Kıyafetime karışma” eyleminde bir araya gelen yüzlerce kadın, “Ne zaman ne giyeceğimize nereye gideceğimize biz karar veririz” diyerek, saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarının mesajını verdi.

İzmir’de bir araya gelen kadınlar, kadınların kıyafetleri bahane edilerek erkekler tarafından sözlü ya da fiziksel saldırıya uğramasını, “Kıyafetime karışma” diyerek protesto etti.

Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar, “Kıyafetime karışma kadınlar için adalet” pankartı açarak, sık sık sloganlar attı.

Eylemde, kadınlar adına Funda Özdemir açıklama yaptı.


“Sessiz kalmıyoruz, artık yeter”

Ayşegül Terzi, Ebru Tireli, Melisa Sağlam, Canan Kaymakçı gibi kadınların kıyafetleri bahane edilerek saldırıya uğradıklarını belirten Özdemir, bu kadınlar için adalet sağlanmış olsaydı başka kadınların aynı bahanelerle saldırıya uğramayacaklarını söyledi. Kadınların “Artık yeter” dediklerini dile getiren Özdemir, “Ne zaman ne giyeceğimize nereye gideceğimize biz karar veririz. Kıyafetimize karışmayın, pembe vagonlarla bizleri ayrıştırmaya çalışmayın. Günlük hayatta her gün kamusal alanlarda sürekli kadınların kıyafetlerine karışılıyor. Tüm bu saldırılara toplum büyük tepki gösterdi, saldırıya uğrayan kadınların mücadelesine ses oldu” ifadelerini kullandı.

Saldırganların devlet tarafından söylem ve uygulamalarıyla korunduğunu ve yeni saldırılara kapı açtığını belirten Özdemir, müftülüklere nikâh yetkisi veren yasa tasarısını da protesto etti. Kadınların kıyafetlerine karışılmasının direniş cephesi ile boşa çıkarılacağını belirten Özdemir, “Buna kimse karışmaz. Çocuk istismarının, kadına ayrımcılığın önünü açan nüfus tasarısına da en yüksek perdeden ‘Hayır’ diyoruz. Sessiz kalmıyoruz, artık yeter! Hayatın içindeyiz ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Eylem, Melodika adlı müzik grubunun şarkıları ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu