Güncel

Sakineler İstanbul’da anıldı!

İstanbul: 9 Ocak 2013’de Pariste Katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez KJA İstanbul tarafından yapılan basın açıklaması ile anıldı. Eylemde ayrıca T. Kürdistanı’nda süren abluka ve katliamlarla katledilen kadınlarda anıldı.

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen KJA aktivist ve üyelerinin gerçekleştirdiği eyleme Yeni Demokrat Kadın (YDK) aktivistleri de destek verdi. Sakineleri anma eyleminde T. Kürdistanı’nda katledilen ve hala cenazeleri alınamayan KJA üyeleri Sêvê DemirFatma Uyar ve Pakize Nayir’de anıldı. “Özyönetimle örgütleniyoruz, Sakinelerin ruhuyla özgürleşiyoruz” yazılı pankart açılan eylemde, katledilen kadınların resimleri taşınıldı. Eylemde sık sıkKatil devlet hesap verecek”,  “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “ Kadınların öfkesi katilleri boğacak sloganları atıldı.

 

“Bu katliamlar bizim onurlu duruşumuza, ideolojimize, özgrlük sevdamıza, Kürt kadınının öncülüğün yaptığı özgürlük çizgisinedir”

Açıklamayı KJA adına yapan Medya Aydemir, “Biz yas tutmayacağız. Onların mücadele kararlılığı ve direniş ruhuyla yürüyeceğiz” dedi. Paris’te katledilen kadınları anmak için bir araya geldiklerini söyleyen Aydemir, Katledilen kadınların katillerinin mükafatlandırıldığını söyleyerek “Anlaşılıyor ki devlet bilinçlenen ve direnen örgütlü kadından, Kürt kadının iradesinden çok korkmaktadır. Bu katliamlar bizim onurlu duruşumuza, ideolojimize, özgrlük sevdamıza, Kürt kadınının öncülüğün yaptığı özgürlük çizgisinedir. Bunu çok iyi biliyoruz” dedi.

 

“Hiçbir güç ölümsüzleşen kadınların mücadelesini durduramayacak”

Açıklamanın ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan “Hiçbir güç ölümsüzleşen kadınların mücadelesini durduramayacak. Bizler onların bize devrettiği bayrağı dalgalandıracağız. Silopi’de katledilen üç yiğit devrimci kadın Paris’te ölümsüzleşen 3 Fidanın bayrağını dalgalandırıyordu. Şimdi bizlerde o bayrağı devralacağız.” dedi.

Açıklamanın ardından eylem slogan ve zılgıtlar eşliğinde sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu