Güncel

Esenyurt’ta kadınların eylemine polis saldırısı

İstanbul: Sakine, Leyla ve Fidan’ın katledilmesinin 3. yıldönümünde HDP, HDK ve KJA tarafından Esenyurt’ta örgütlenen “Özyönetimle örgütleniyoruz Saraların ruhuyla özgürleşiyoruz” eylemine polis saldırdı.

Bugün sabah saatlerinde Fransız Konsolosluğu önünde kadınlar tarafından yapılan eylemin ardından Esenyurt Meydanı’nda HDP, HDK ve KJA tarafından bir eylem düzenlendi. 3 yıl önce Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez‘i anmak ve Silopi’de Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar‘ın katledilmesini protesto etmek için düzenlenen eyleme aralarında Partizan okurları ve Yeni Demokrat Kadın aktivistlerinin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

 

“Onlar katlettikçe biz daha da büyüyoruz”

Özyönetimle örgütleniyoruz, Saraların ruhuyla özgürleşiyoruz” pankartının açıldığı eylemde HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Kürdistan’daki katliamlarda kadınların hedef alınarak kadınlara gözdağı verilmek istendiğini söyleyerek, “Arkadaşlarımızın kanı kurumamışken katledildiler. ‘Eğer sokağa çıkma yasaklarında halkın yanında olursanız katlederiz’ diyorlar ve ‘kadınlar özgürlük talebinde direnmeye devam ederlerse katlederiz’ mesajı veriyorlar. Onlar katlettikçe biz daha da büyüyoruz” dedi.

HDP Esenyurt Eşbaşkanı İlkay Yenigün ise yaptığı açıklamada, “Dilek Doğan, Dilan Kortak, Günay Özarslan, Şirin Öter ve Yeliz Erbay’ın evlerinde katledilişi de tümüyle örgütlü kadına yönelen, kadını mücadele alanından sürmeyi, yok etmeyi, hiçleştirmeye yönelik planlı katliamlardır” dedi ve mücadele çağrısı yaptı.

 

Eyleme polis saldırısı

Konuşmaların ardından kadınlar oturma eylemi gerçekleştirirken polis kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı eylemde kitle ara sokaklarda barikat kurdu.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu