Güncel

(Video) “Rojava devrimi bir kadın devrimidir”

İstanbul: Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), dün (22.08.2013) Eminönü’nde bulunan Yeni Cami önünde Suriye’den Türkiye’ye sığınan Kürt kadınlarına yönelik şiddeti protesto etti.

Eylemde “Fuhşa, tacize, tecavüze, uyuşturucuya hayır. Rojavalı kadınlar yalnız değildir” yazılı pankartın arkasında bir araya gelen kadınlar Rojava’da yaşanan şiddeti anlatan fotoğrafların taşınmasının yanı sıra, “Rojava’da El-Nusra, Türkiye’de AKP“, “Katil El-Nusra Kürdistan’dan defol defol”, “Silav berxwedana jinê Rojava rê“, “AKP’li vekiller çetelerle el ele” yazılı dövizler taşındı.

Eylemde kısa bir konuşma yapan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Arife Çınar, Rojava devrimini selamlayarak, “Rojava devrimi aynı zamanda bir kadın devrimidir ”dedi.

 

“Kadınlar fuhuşa zorlanıyor”

Rojava’da kadınların bilerek fuhşa sürüklendiğini belirten Çınar, Rojavalı kadınların sorumluluğunu üstlendiklerini belirtti. Ardından Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması okundu. Kürtçe metni Seyri İpek, Türkçe metni Semra Demir okudu.

Yapılan açıklamada “Suriye’deki insanlık zulmünden kaçan kadınlar ve çocuklar Türkiye’de de neredeyse aynı zulme maruz bırakılmış bulunuyor. Çocuklar açlık, hastalık ve ölümle boğuşurken, kadınlar da fuhuşa zorlanmıştır” denildi.

Suriye’deki savaştan, katliamcı çetelerin zulmünden kaçan Kürt kadınlarının, göç ettikleri Türkiye metropolleri başta olmak üzere tüm illerde savaştan beter koşullarda yaşamak zorunda kaldıkları söylenerek; Rojava’da yaşanan katliama sessiz kalmayacaklarını, başta kadın ve çocuklar olmak üzere Kürt halkına yönelik vahşetin asla kabul edilmeyeceği belirtildi.

Açıklamanın ardından kadınlar oturma eylemi yaptı ve eylem sloganlar ve zılgıtlarla sonlandı.

Video için tıklayınız:

http://www.youtube.com/watchv=yO_IwqOTF6Q&feature=youtu.be

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu