Güncel

“Roboskî’de katliam devam ediyor!”

İstanbul: 24 Mart 2015 günü Şırnak’ın Uludere ilçesinde, katırların sınır ticaretinde kullanıldıkları iddiasıyla askerler tarafından vurularak öldürülmesinin ardından Yeni Demokrat Kadın’ın da imzacı olduğu ortak bir bildiri yayımlandı. Bildiride katırların katledilmesinden devletin, hükümetin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sorumlu olduğu ifade edildi.

28 Aralık 2011 günü Roboskî’de, çoğu çocuk yaşta olan 34 insanla birlikte, savaş uçaklarının yaptığı bombardımanda 59 katırın da katledildiğinin belirtildiği bildiride, geçtiğimiz haftalarda 78 katır hakkında itlaf kararı verildiği, ardından ise 24 Mart 2015’te 8 katırın TSK tarafından öldürüldüğü hatırlatıldı.

Keyfî uygulamalara hukukî dayanak sunan yasal düzenlemelerin, resmî otoritelere ve güvenlik güçlerine verilen sonsuz yetkinin Türkiye’yi katliam diyarı haline getirdiğinin dile getirildiği bildiri şu satırbaşları yer aldı:

Kana bulanmış bir coğrafyada, tahakküm ilişkilerinin en altında kalan, yaşam hakkı yük ve mal taşıma işleviyle sınırlandırılmış bu hayvanlar, bölgede on yıllardır devam eden savaşın ismi anılmayan kurbanlarıdır.

Toplumsal şiddete, savaşa, devlet terörüne karşı örgütlenen siyasetleri, tür-ırk-etnik kimlik ayrımı yapmadan muhalefet örgütlemeye; toplumsal dönüşüm tahayyüllerinde hayvanlara yalnızca mülkiyet ilişkileri bağlamında ve ekonomik değerleri üzerinden değil, müzakereye tâbi olmayan yaşam haklarıyla birlikte yer açmaya çağırıyoruz.

Roboskî’de askerin katlettiği 8 katır, Türkiye’de yaşam, umut, barış ve adaletin katledilmesi demektir.

Roboskî katliamını, dönemin İçişleri Bakanı’nca “hata” olarak tanımlanan ve altı aylık Solin bebeğin pek çok kardeşi, komşusuyla birlikte öldürüldüğü Ranya katliamını; Türkiye’nin sebep olduğu diğer katliamları da unutmadık, unutmayacağız. İnsanlara, hayvanlara bomba yağdırılırken operasyonları yönetenler hâlâ görev başında, yetki sahibi ve iktidarda olduğu sürece barış ve adaletin mümkün olmadığını biliyoruz.

Canlılara bomba yağdıran, kurşun sıkan, cenazelere dahi saldıran, demokratikleşme hamleleri adı altında kamuoyu gündemini meşgul ederken her türlü hukuksuzluğu meşru kılan, kan üzerinden siyaset yapan iktidar düzenine karşı, Roboskîli katırların ve insanların yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Orada hiç olmamaları ve var oluştan gelen hakları ile özgürce yaşamaları gerekirken, sınır ticaretinde, silahların, bombaların, mayınların gölgesinde insanlarca sömürülen katırların katledilmesinde devleti, AKP hükûmetini ve TSK’yi sorumlu tuttuğumuzu belirtmek istiyoruz.

Adaletin, barışın, eşitliğin, özgürlüğün yeşermediği yerde, iç güvenlik, terörle mücadele, sınır yönetimi adı verilen faşizan uygulamalar yasallaşırken kanunun dışına itilen halkların, hayvanların, ormanın, en masum ve savunmasızların kanının durmayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.

İnsan-hayvan demeden yaşama karşı suç işleyen, halklar arasında nefreti körükleyen devlet politikalarına, katliamlara karşı hak ve özgürlüklere duyarlı tüm kesimleri dayanışmayı büyütmeye; katliamları, sınırları değil, tür-ırk-etnik ve dinî kimlik ayrımı yapmadan yaşamı savunmaya çağırıyoruz.

Adalet yoksa barış da yok!
Hayvana, insana, yeryüzüne özgürlük! “


İMZACILAR:

AKA-DER Ekoloji
Bağzı Üniversiteliler
Başlangıç
Boğaziçi Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu
Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST)
Derin Ekoloji Derneği
Doğal Yaşam Derneği
Dört Ayaklı Şehir
Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu (DYBD)
Engelli Hayvanları Koruma ve Hayvan Hakları Derneği
“Faytona Binme Atlar Ölüyor” Platformu
Halkların Köprüsü Derneği
Jiyan.org
Kocaeli Vegan&Vejetaryen Hareket
Mürekkep Haber
Ortak Hafıza Girişimi
Özgürlükçü Hukukçular Derneği
Pangea Ekoloji
Patika Kitap Yayınevi
Sesonline.net İnternet Gazetesi
Vegan Feministler
Yeni Demokrat Kadın
Yeryüzüne Özgürlük Derneği
Yunuslara Özgürlük Platformu

* Metin imzaya açıktır. İmza vermek isteyen kuruluş ve oluşumlar [email protected], [email protected] ya da  [email protected] adresine yazabilirler.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu