Güncel

Reyhaneh mezarı başında anılacak!

İran’da kendisine tecavüz eden erkeği öldürdüğü gerekçesiyle geçtiğimiz yıl 25 Ekim günü idam edilen Reyhaneh Jabbari, ölümünün birinci yıldönümünde mezarı başında anılacak.

İran rejimi tarafından 25 Ekim 2014 tarihinde idam edilen Reyhaneh Jabbari, Tahran’da bulunan mezarı başında anılacak. Reyhaneh Jabbari İnisiyatifi tarafından düzenlenecek olan etkinlik saat 14.00’da gerçekleştirilecek. Etkinlik, Reyhaneh’in mezarının bulunduğu “Bihuşta Zehra” mezarlığında gerçekleşecek. İnisiyatif tüm kadınlar ve Tahran halkını düzenlenecek anma etkinliğine katılmaya çağırdı.

Reyhaneh’in direnişi kadınlara güç veriyor!

İran’da 2007 yılında 26 yaşındaki dekoratör Reyhaneh Jabbari istihbaratçı olan Morteza Abdolali Sarbandi’nin ofisini dekora etmek için gittiği evinde tecavüz saldırısına uğramıştı. Kendisini savunmak için istihbaratçıyı bıçaklayan ve daha sonra kurtarılamayan Morteza Abdolali Sarbandi olayının ardından Reyhaneh tutuklanarak, Tahran’daki Evin Cezaevi’ne konulmuştu. Yanında avukat olmaksızın ifadesi alınan Reyhaneh, ölüm cezası ile yargılandı. Reyhaneh, Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutuklu kaldığı iki ay boyunca ailesi ve avukatıyla da görüştürülmedi.

Olayın ardından hakim karşısına çıkan Reyhaneh, yaşananların meşru müdafaa olduğunu söyleyerek, kendisini savunmuştu. İdam cezası ancak, Morteza’nın ailesinden af talep etmesi ve onların kabulü halinde geri çekilebilecekti, fakat Reyhaneh af dilemeyeceğini, affedilmesi gereken bir şey yapmadığını söylemişti. Reyhaneh için Birleşmiş Milletler, uluslararası insan hakları örgütleri, kadın hakları savunucuları girişimlerde bulunurken, İran’ın idam cezasını geri çekmesi için uluslararası örgütler, yapılar defalarca çağrılarda bulunmuşlardı. En son 1 Ekim’de gerçekleşmesi beklenen Reyhaneh’in idamı, tepkiler üzerine tekrar ertelenmişti. Fakat İran, yüzlerce kişiyi idam ettiği gibi Reyhaneh’in infazını da gerçekleştirdi. İdamın ardından Reyhaneh’in annesine ölmeden önce kaleme aldığı son mektup ise kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu