Güncel

Nepal’den Kobanêli kadın savaşçılara selam…

nepal-kobaneNepal Devrimci Kadın Hareketi (ANWA-Revolutionary) Başkanı Arîta Thapa, Kobanê’deki YPJ savaşçılarına mektup göndererek mücadelelerini selamladı.

Arîta’nın “Nepal’den Kobanê’deki kadın savaşçılara selam” başlıklı mektubu şöyle:

“Adım Amrita Thapa. Nepal’deki silahlı Halkın Kurtuluş Güçleri’nde yönetim düzeyinde yer aldım. Barış sürecinde milletvekili olarak parlamentoya seçilip kurucu mecliste yer aldım. Şimdi ise Nepal Devrimci Kadın Hareketi (ANWA-Revolutionary) Başkanı olarak görev yapmaktayım. Bildiğimiz ve hareketinizden öğrendiğimiz kadarıyla Kürdistan’da uzun bir süreden beri verilen ulusal kurtuluş mücadelesi önemli gelişmeler açığa çıkardı. Dünya Kadın Konferansı hazırlık sürecinde Kürt özgürlük hareketinden kadın arkadaşlarla tanışma imkanına sahip olduk. Yoldaşlarınız mücadelenizin nasıl ilerleme sağladığını bizlere detaylı bir şekilde anlattılar. Bu mücadelenin militanca yürütülüş tarzı ile kadınların içinde oynadığı rol bizleri oldukça etkiledi.

Yoldaşlarınızın Kürt Kadın Hareketi ile ilgili burada vermiş olduğu panelin ardından partimizin yöneticilerini ve kadın örgütlerinin temsilcilerini biraraya getirip öğrendiklerimizi aktardık. Kürdistan’daki kadınların çok büyük kazanımlar sağladığını, hareket içinde eşitlik için mücadele ettiğini çok önemli pozisyonlara ulaştıklarını biliyoruz. Ulusal kurtuluş için verilen mücadelenin yanı sıra güçlü bir kadın özgürlük hareketinin geliştiğini öğrendik. Partimizin deneyimli lider kadrosu için en dikkat çekici husus da buydu. Zira bu nokta, Nepal’deki erkek egemenlikli sistem içinde de büyük önem arz ediyor. Bu konuyla ilgili hareket olarak bizimle paylaşmış olduğunuz bilinç düzeyi kadın arkadaşlarımıza büyük cesaret verip onları önemli ölçüde motive etti.

Özgürlük mücadelesinin tümünde sert kuralları vardır ve özellikle de silahlı hareketler için sıkı bir disiplin gerekmektedir. Bu erkekler için kolay bir görev olmazken, kadınların üzerindeki yük daha ağırdır. Ancak bu çalışmanın içerdiği bütün zorluklara rağmen kadınların nasıl geliştiğini, bilinç düzeylerinin nasıl büyüdüğünü, örgütlenme düzeylerinin nasıl genişlediğini gördük. Gelecek açısından büyük bir değer oluşturan bu düzeyleri daha da büyütmemiz gerekmektedir. Hakları inkar edilenler ve baskıya maruz bırakılanlar için mücadele etmekten ve bu zeminde ortak mücadele yürütmekten büyük onur duyuyoruz.

Mücadelemiz bize çok önemli bir ders verdi. Önemli rol oynadığımız silahlı mücadeledeki zaferden sonra gördük ki Nepal’in demokratik ulusunun inşasında da üzerimize önemli rol ve görevler düşmektedir. Silahlı mücadelenin zaferi asla nihai zafer olmaz. Nihai zafere ancak sömürü ve baskı ortadan kaldırıldığında elde edilmiş olacaktır. Zaferimiz tekrar elimizden alınabilir. Düşmanlarımız tekrar iktidara gelip haklarımızı tekrar elimizden alabilirler. Bu nedenle hareket olarak çalışmaya devam etmeliyiz. Ve bu nedenle örgütlerin devrimci militan güçleri hem zaferi elde etmek ama hem de zaferi savunmak için mücadele etmeli.

Kürt hareketinin bu mücadele başarılı olmasını bütün kalbimle diliyor ve umut ediyorum. Saygılarımı ifade ederken Kürt kadın savaşçılarına en içten dileklerimi iletmek istiyorum. Umarım ülkemiz Nepal’de yapılacak 2. Dünya Kadın Konferansı’nda yeniden buluşacağız. Şimdiden sizleri burada ağırlayıp hareketiniz hakkında daha çok şey öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Eminiz ki konferansa katılacak bütün dünya kadınları devrimci hareketinizle karşılıklı dayanışmayı geliştirecektir.”

(Kaynak: Jinha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu