Güncel

Reyhaneh biziz, biz Arîn’iz

2 Kasım tarihinde İstanbul Yeni Demokrat Kadın,Munzur Çevre Derneği (MÇD)’de 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sürecini tartıştığı bir kahvaltı gerçekleştirdi.

Uzun süredir YDK’nın tartışmasını yürüttüğü ve gerçekleştirdiği Kadın Buluşması’nın toplantı sonuçlarının aktarılması ile toplantıya başlandı. Buluşmada alınan kararlardan olan ‘komisyon’ kuruldu.

Bu tartışmaların bitmesinin ardından 25 Kasım’a nasıl hazırlanılacağı yönünde tartışmalar başladı. Kobanê’de IŞİD çetelerine karşı verilen savaşta kendini feda eden YPJ komutanı Arîn Mirkan ve tecavüzcüsünü öldürdüğü için İran’da idam edilen Reyhaneh Jabbari’ye atfedecekleri 25 Kasım çalışmalarını sürdüreceklerinin kararını alan kadınlar şiarlarını da bu eksende belirledi. YDK, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin “Reyhaneh biziz, biz Arin’iz” şiarını belirledi. Bu eksende, bildiri, sticker, şablon, afiş vs. gibi iş paylaşımları yapılarak yerellerde çalışmalarına başlama kararları alındı.

25 Kasım konusunun ardından, Gülsuyu’nda gerçekleşecek olan YDK’nın örgütleyicisi olduğu 22 Kasım kadın festivaline ilişkin tartışmalar ve görev paylaşımları yapıldı.

 

Yeni Demokrat Kadın’ın kurumsallaşma yolunda adım adım ilerlediğini bildiren kadınlar alınan kararları yerellerde uygulamak için bir an önce harekete geçeceklerini bildirdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu