Güncel

Arîn’den Reyhaneh’e, Direnen Kadınlara Bin Selam!

İzmir: Ege Üniversitesi’nde kadınlar olarak bugün kampüs içerisinde bir araya geldik ve direnen kadınlara Ege’den ses olmak için bir eylem gerçekleştirdik.

İçerisinde YDK’lıların da bulunduğu “Ege Üniversitesi Kadınları” olarak dönemin ilk eylemini örgütledik.

Hazırlıklarına Perşembe ve Cuma günleri başladığımız eylemin çağrısını; kampüs içerisinde (geçen yıl adını verdiğimiz) “Özgür Kadın Sokağı”nda direnen ve katledilen kadınlardan oluşan fotoğraf sergisiyle yaptık.

Kobanê’deki direnişte bedenini feda ederek ölümsüzleşen Arîn yoldaşa ve tecavüzcüsünü öldürdüğü gerekçesiyle İran Devleti’nin idam ettiği Reyhaneh’nin tavizsiz direnişine atfettiğimiz eylem, kampüs içerisinde yürüyüş ile başladı.

Fakülte önlerinde ve kafelerde ajitasyonlarla kadınlara dayanışma çağrısı yapılarak “Bijî berxwedana YPJ”, “Reyhaneh yaşıyor, kadınlar direniyor” “Arîn yaşıyor, kadınlar savaşıyor” sloganlarıyla direnen kadınlara Ege’den selam gönderildi.

1no’lu Yemekhane önüne kadar gelen kitle yürüyüşü sonlandırarak, öncelikle Kobanê’de ölümsüzleşen kadınlar nezdinde tüm devrim şehitleri için 1dk’lık saygı duruşunda bulunarak basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın ardından yemekhane yolundaki meydanda yarım saatlik oturma eylemi yapılarak türkülerle direnişte ölümsüzleşen kadınlar anıldı.

 

Ege YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu