Güncel

“Katledilen kadınlar isyanımızdır” diyen YDK’lılara hapis cezası!

İstanbul: Kürdistan’da ve metropollerde katledilen kadınlar için 19 Ocak günü pankart açarak Mecidiyeköy metrobüs yolunu trafiğe kapatan ‪‎Yeni Demokrat Kadın aktivistleri hakkında açılan davada karar açıklandı.

“Yasadışı örgüt propagandası yapmak” ve “izinsiz gösteri yapmak” suçlamasıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan kadınlar hakkında, örgüt propagandası suçlaması yönünden beraat kararı verilirken; “izinsiz gösteri yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına hükmedildi. Mahkeme heyetinden üye hakim Cantürk Taşkın ise, eylemin şiddet içermemesi ve polis müdahalesiyle sonlandırılmasından ötürü “izinsiz gösteri yapmak” suçunun unsurları oluşmadığını belirterek karara şerh düştü.

 

Kararın hemen ardından savcılık yargılanan kadınların “örgüt propagandası” suçundan cezalandırılmaları talebiyle kararı temyiz etti. Yargılanan kadınların avukatları da, gerçekleşen eylemin yasal ve meşru olduğunu; Anayasal güvence altında olan “toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkı” ile “ifade özgürlüğü” kapsamında kaldığını belirterek kararı temyiz ettiklerini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu