Güncel

“Şiddet son bulana dek isyandayız!”

İstanbul: TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ne dair yaptığı açıklamada, “Şiddet son bulana dek isyandayız! Kadınlar özgürleşene dek kavgadayız!” dedi.

Tarihini, 25 Kasım 1960’daTrujillo diktatörlüğüne karşı mücadelenin en önünde yer alan üç kadın olan Mirabel kardeşlerin işkencede katledilmesinden alan “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü”, yıllardır sokaklarda ve meydanlarda kadınların kadına yönelik şiddete karşı ses çıkarması ile can buluyor. Sokakta, evde, okulda, işyerinde, hapishanede şiddetle karşı karşıya bırakılan kadınlar, 25 Kasım’larda bu şiddete karşı eylem ve etkinlikler örüyorlar; şiddete boyun eğmeyeceklerini haykırıyorlar.

Erkek egemen sistem yaşamın her alanında olduğu üzere gözaltında ve hapishanelerde kadına yönelik şiddet türlerinden özel olarak cinsel şiddeti araç olarak kullanırken TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi, 25 Kasım’a dair açıklama yaptı.

“Kadına yönelik şiddet her yerde”

Tüm dünya üzerinde, en yaygın olarak uygulanan şiddet; kadına yönelik olandır. Din, dil, ırk fark etmeksizin fiziksel, psikolojik, ekonomik, kültürel, cinsel her çeşit şiddet kadınlara uygulanmaya devam ediyor” şeklinde başlayan açıklamada kadına yönelik şiddetin evde, işyerinde, sokakta, hapishanelerde, karakollarda, devlet kurumlarında kısacası her yerde olduğuna dikkat çekildi.

Savaşlarda ise kadına yönelik saldırılar katmerleniyor. Kadınlara tecavüz ediliyor, satılıyor, kaçırılıyor, öldürülüyor” denilen açıklama, kadınlara yönelik gerçekleşen bütün saldırılara, şiddete son vermenin biricik yolunun “kadınların kendi mücadelelerine örgütlü bir şekilde sahip çıkıp, şiddete karşı kendi savunmalarıyla karşı durmaları” olduğu belirtildi.

Mirabel kardeşlerden Ekin Wan’a…

Komite, bunun dışında hiçbir yolun kadınları özgürleştirip şiddete son vermeyeceğinin tarihsel deneyimlerden bilindiğinin altını çizdi. Açıklama şu şekilde devam ediyor: “Günümüzde kadınların, şiddet karşısındaki savunma pratikleri yaygınlaşmaktadır. Bunların örgütlü hale getirebilmesi, biz kadınların önündeki en önemli görevdir. Bu bilinçle, Mirabel kardeşlerden Ekin Wan’a kadınların; şiddetin kaynağı olan sisteme yönelik mücadelelerini selamlıyoruz.

Komite açıklamayı, “Kadına yönelik şiddete karşı, tüm kadınları mücadeleye, örgütlenmeye çağırıyoruz. Şiddet son bulana kadar isyandayız! Kadınlar özgürleşene dek kavgadayız!” şeklinde sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu