Güncel

“Bu şiddeti kabul etmiyoruz”

Geçtiğimiz Pazar günü oynanan derbide bir grup Fenerbahçe taraftarının tribünde cansız kadın mankene Galatasaray forması giydirip yakmalarının ardından ağırlıklı olarak kadınların yer aldığı, her cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden insanlara açık; cinsiyetçliğe, erkek egemenliğine, heteroseksizme, homofobiye, transfobiye, ırkçılığa, militarizme, baskı ve yasaklara karşı bir futbol takımı olan Sportif Lezbon açıklamada bulundu.

Tribünde yaşanan bu olayın kadınlara ve LGBTİ’lere yönelik şiddetin temsili olduğunu belirten Sportif Lezbon, açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bizler, trans ve na-trans tüm kadınlara, aynı zamanda normatif erkeklik algısı dışında kalanlara yönelik bu şiddeti kabul etmiyor; toplumsal cinsiyet normlarının dikte ettiği bu cinsiyetçi, transfobik ve homofobik linç kültürünün yaşamlarımızı sarmasına izin vermiyoruz.

Bu olayın münferit bir olay ve bir grup taraftarın taşkınlığı olarak değerlendirilemeyeceği belirtilen açıklamada “Eril şiddetin bir temsili olarak bu saldırı bizlere kadın cinayetlerini, transfobik nefret cinayetlerini ve yaşam hakları ellerinden alınmış tüm yoldaşlarımızı hatırlatıyor.  Biz bu erkek şiddetini tecavüz edilen, öldürülen, katledilen kadınlardan, LGBTİ’lerden biliyoruz” ifadeleri kullanılarak futbol alanında tanık olunan bu eril şiddet ve ayrıştırmanın toplumun genelinde yaşananların bir yansıması olduğu belirtildi.

Açıklama şu şekilde sonlanıyor: “Normatif erkekliğin kolayca yeniden üretildiği bu sahalarda, tribünlerde heteroseksizm karşıtı özneler olarak var olmaya, haykırmaya ve kendi sözümüzü, sloganlarımızı üretmeye devam edeceğiz. Eşcinsel biseksüel kadınların kurmuş olduğu Sportif Lezbon futbol takımı olarak sahaları da, tribünleri de terketmiyoruz! Alışın Buradayız!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu