Güncel

“Bu dava hepimizin!”

H. Merkezi: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, geçtiğimiz aylarda Bağdat Caddesi’nde cinsel şiddete maruz kalan genç kadının yarın Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek davasına çağrı yaptı.

Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, yaptığı çağrıda, “Olay üniversiteli bir genç kadının başına geldiği, Kadıköy’de geçtiği ya da bıçakla tehdit edilerek gerçekleştiği için değildir dehşetli haykırışlarımızın sebebi. Tecavüz bir erkeklik suçudur. Erkekler kadınların yaşam biçimleri, davranışları, kıyafetleri vb yüzünden değil erkek egemenliğinden güç alarak tecavüz suçunu işlerler. Biz erkek egemen düzende tokattan cinayete; cinsel tacizden tecavüze kadar erkek şiddetinin nedenini erkeklik olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bizler bu davada tarafız” dedi.

Cinsel taciz ve tecavüz suçlarının yargılandığı davalarda yargılamanın kadınlar üzerinden yürüdüğüne dikkat çekilen çağrıda, “Kadın cinayetlerinde ‘tahrik’ arayan erkek adalet, cinsel taciz ve tecavüzde ‘rıza’ arıyor. Cinsel taciz-saldırıya maruz kalanların hayatları didik didik ediliyor. Bu yargılama sistemi ise taciz ve tecavüzü meşrulaştırıyor. Bir kadın tecavüze uğradıktan sonra, ona ‘neden’ sorusunu sormak tecavüz eden erkeğin suçunu hafifletmeye yarar. Sosyal medyada, mahkemede, hastahanede, işyerinde… nerede sorulursa sorulsun bu sorunun arkasında tacizi ve tecavüzü meşrulaştırma yatıyor” denildi.

Bu davanın tüm kadınların davası olduğunu belirten Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu “Biz 12 Nisan’da saat 10.30’da Anadolu Adliyesi önünde olacağız. Çünkü bu dava hepimizin! Çünkü tecavüze maruz kalan kadın arkadaşımızla can canayız! Çünkü bu olay üzerinden kadınların hayatlarının sorgulanmasına, erkekler ve devlet tarafından denetim altına alınmasına izin vermeyeceğiz. Hayatlarımıza sahip çıkıyoruz! Çünkü ‘erkek adalet’ duvarının kadın dayanışmasıyla yıkılacağını düşünüyoruz. Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çağrı şu şekilde son buluyor: “Tüm kadınlara çağırımızdır; erkek şiddetinin karşısında yalnız değiliz. Gelin erkek şiddetinin ve erkek egemen adaletin karşısına kadın dayanışmasıyla çıkalım. 12 Nisan’da hayatlarına sahip çıkan kadınlar olarak Kartal Adliyesi’nde erkek adaleti yıkacak sesi yükseltelim, davanın takipçisi olalım.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu