Güncel

“Bu dava hepimizin” demek için kadınlar Anadolu Adliyesi’ndeydi!

Kartal: 24 Ocak günü Kadıköy-Bağdat Caddesi’nde cinsel saldırıya maruz kalan üniversiteli genç kadının davasının ilk duruşması bugün Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde gerçekleşti.

Duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla birçok kadın kurumu adliye önünde basın açıklaması yaptı. Yeni Demokrat Kadın’ın aralarında olduğu kadın kurumları ve genç kadının arkadaşları saat 10.30’da adliye önünde bir araya geldi. “Gece 3’te sokaktayız! Erkek adalet değil, gerçek adalet için buradayız” ve “Tesadüf değil, erkek şiddeti” pankartlarının açıldığı basın açıklamasında kadınlar tarafından sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganları atıldı.

“Tecavüz olayları münferit olaylar değildir”

Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adına Ayşenur Güral okudu. Ayşenur, Bağdat Caddesi’nde yaşanan cinsel saldırının ardından sokakları doldurarak bu şiddeti görmezden gelenlere karşı kadınların çıkardığı sesi, şimdi de davanın takipçisi olarak yükselttiklerini belirttiği açıklamada, “Tecavüz olayları münferit olaylar değildir, yaşamımızın her alanında karşımıza çıkan erkek şiddetinin ta kendisidir” dedi.

“Biz erkek egemen düzende tokattan cinayete; cinsel tacizden tecavüze kadar erkek şiddetinin nedeninin erkeklik olduğunu biliyoruz” diyen Ayşenur, açıklamaya şu şekilde devam etti: “Bunun bir parçası olarak bugün kampüslerden, sokaklardan, meydanlardan yükselttiğimiz isyanımızla; Nevin’den, Çilem’den ve yaşamını savunan tüm kadınlardan aldığımız dirençle buradayız.”

Ayşenur, açıklamayı “Buradayız, çünkü bu duvarların arkasında yükselen erkek adalete güvenmiyoruz. Erkek adaletin karşısında kadın dayanışmasını yükselterek ‘Bu dava hepimizin’ demek için geldik” şeklinde sonlandırdı.

Savcıdan “güzide” sorular!

Saat 11.30’da başlayan duruşmaya genç kadının yanı sıra tecavüzcü Cengiz Ay da katıldı. Cengiz’in susma hakkını kullandığı duruşmada, genç kadın ifade verdi. Savcı tarafından genç kadına 3-4 kez “Cinsel organını soktu mu emin misin, kesin mi?” gibi sorular sorulurken Cengiz’in psikolojik rahatsızlığı olduğu ve bu nedenle ilaç kullandığı iddia edilerek yazılı savunma vermesi için ek süre istendi.

Ay’ın tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşma, 6 Mayıs 2016, saat 10.00’a ertelendi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu