Güncel

“Boşanma komisyonunuz batsın”

İstanbul: TBMM Boşanma Komisyonu’nun 6 Mayıs günü yayımlamış olduğu raporu kadınlar protesto ettiler; “TBMM Boşanma Komisyonu haklarımızı gasp etmek için işbaşında! Sessiz kalmıyoruz! Taslak geri çekilene kadar sokaklardayız” dediler.

Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar, “Boşanma komisyonunuz batsın! Haklarımızı gasp ettirmeyiz!” pankartı açtılar. “Komisyon raporu al başına çal”, “Boşanmayı değil, cinayeti engelle”, “AKP elini hayatımdan çek”, “Aile değil kadınız, kadınız isyandayız” gibi sloganlarla yürüyüşe geçen kadınlar, zılgıt, alkış ve sloganlarla ara sokaklardan Kilise Meydanı’na yürüdüler.

Kilise Meydanı’nda basın açıklamasını Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adına Özlem Kaya yaptı. Kaya, komisyonun taslak raporunun kadınların kazandığı haklara göz dikmek anlamına geldiğini ifade ederek, “Komisyonun benimsediği bu zihniyeti bizler, senelerdir AKP’nin haklarımıza yönelttiği tehditlerden biliyoruz. Mantık aynı mantık, hedef aynı hedef: Kadını değil aileyi koru, erkek şiddetini değil boşanmayı engelle!

“TBMM Boşanma Komisyonu kime çalışıyor?” sorusuna açıklamada yer veren Kaya, cevap olarak “Kadınlara olmadığı kesin!” dedi. Kaya, raporu hazırlayan ve onaylayan komisyon üyelerinin, her gün en az 3 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, kadınların eve kapatılmak istendiği bir ülkede yaşadıklarının farkında olmadığını ifade etti.

Kaya açıklamanın devamında, “Bu komisyon biz kadınlara, ‘evli değilsen sana sosyal hizmet yok’ diyor! Şiddet gördüğümüzde, ‘delil yoksa tedbir de yok’ diyor. Evlenen kadınlara, maruz kaldığı şiddet ve baskıya rağmen, ‘boşanma bir daha düşün’, her boşanan ise ‘nafaka yok’ diyor” dedi.

Kaya, Türkiye Boşanma Nedenleri Araştırması’nda şiddetin kadınların başlıca boşanma sebeplerinden biri olarak tespit edildiğini hatırlattı. Erkek şiddeti konusunda kadınların değil erkeklerin engellenmesi gerektiğini kaydeden Kaya, “Devlet kadınların boşanmasını engellemek yerine, kadınlara şiddet yuvasından çıkması için her türlü hizmeti sağlamalıdır. Sosyal hizmetin sunulmasında, aile olmak, evli olmak, heteroseksüel olmak bir kriter olmaz” şeklinde konuştu.

Kaya, Boşanma Komisyonu nezdinde TBMM’ye seslenerek “Biz kadınlar, boşanma komisyonunun raporunun yok hükmünde kılınmasını, kadın örgütleri ve alanda çalışan kadınların sürekli üyesi olduğu, kadınların lehine yasal değişiklik ve politikaları oluşturacak bir komisyon kurulmasını ve haklarımızın daha etkili kullanımının sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar, sloganlarla ile eylemi sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu