Güncel

Dilan Kortak soruşturmasında takipsizlik kararı

dilan_kortakİstanbul Sancaktepe Atatürk Mahallesi’nde 4 Aralık 2015’te bir evi basan polislerin, baskın sırasında evde bulunan Dilan Kortak’ı başından vurarak katletmeleri ile ilgili soruşturma, takipsizlik kararıyla sonuçlandı. Dilan Kortak’ın avukatlarının polislerin ifadesinin alınması için “memur suçları soruşturması”  kapsamında yaptıkları başvuruya takipsizlik kararı verildi.

Kortak’ın katledilmesi, medyaya ‘çatışma sırasında vuruldu’ şeklinde yansıtılmış ve olayın ardından dosyaya gizlilik kararı getirilmişti. Anadolu Cumhuriyet Savcılığı yürüttüğü soruşturmada, dosya üzerindeki gizlilik kararını geçen süreye rağmen kaldırmadı. Kortak ailesinin avukatlarının, aile üyelerinin ve operasyona katılan polislerin ifadelerinin alınması talebi ise reddedildi.

ANF’ye konuşan Kortak ailesi avukatlarında Bülent Aşa, Dilan’ın öldürülmesinin üzerinden uzun bir süre geçtiğini hatırlatarak, buna rağmen yürütülen soruşturmada herhangi bir gelişmenin yaşanmadığını belirtti.

Şikayetçi olmalarına rağmen Kortak ailesinden hiç kimsenin ifadesinin dahi alınmadığını ifade eden Aşa, şöyle devam etti: “Olaya karışmış polislerinde ifadesi alınmayınca bu defa memur suçları soruşturması kapsamında başvuru yaptık. Dosyalar birleştirildi ama iki haftalık bir süre içerisinde takipsizlik kararı verildi. Bu sefer de takipsizlik kararına itiraz ettik. Kararı incelerken, dosyada geçen süreye rağmen hala gizlilik kararının kaldırılmadan takipsizlik kararının verildiğinin farkına vardık.”

‘Ciddi infaz şüphesi var’

Kortak ailesinin, olaya ilişkin ciddi bir infaz şüphesi taşıdığını dile getiren Aşa, “Savcılık ailenin hiç bir şekilde ifadesini almadı. Polis ve operasyona katılanların ifadesine başvurulmadan takipsizlik kararı çıktı dosyadan. Yaşananların hukuksuz olduğu şuradan belli. Dosyada gizlilik kararı var ve bizler ulaşamadık dosyaya. Ailenin ifadesi alınmadı. Etkili bir soruşturma yapılmadı. Bu yaşananların hepsi hukuksuzluğun göstergesi. Bu şekilde bir soruşturma yürütülemez. Ortada bir soruşturma yok olayın üstü kapatıldı. İnfaz şüpheleri artıyor böyle olunca da” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu