Güncel

Polis saldırısı kadınları durduramadı

Ankara: 24 Şubat günü Cebeci Kampüsü’nde kadınların Özgecan Aslan için yaptığı eyleme polis saldırısı gerçekleşti. Defalarca yapılan saldırıya rağmen kadınlar eylemlerini gerçekleştirmeyi başardı.   Saat 16.30 ‘da Cebeci Kampüsü’nde toplanan kadınlara polis kampüs girişine barikat kurdu. Polis, sloganlarla saat 17.00’a kadar toplanmayı bekleyen kadınlara “dağılın” anonsunu yapsa da yürüyüş saati geldiğinde kadınlar zılgıtlarla, alkışlarla ve sloganlarla yürümeye başladı. Yola çıkıldığı anda polis gaz sıkmaya grubu dağıtmaya çalışsa da kadınlar, zılgıtları ve alkışlarıyla direnerek yürüyüşü gerçekleştireceklerini ve hiçbir şekilde dağılmayacaklarını haykırdı. Polisle yaşanan arbede sırasında bir kadının gözaltına alındığı söylense de bilginin doğruluğu kesinleştirilemedi.

Saat 17.20’de kadınlar zincir oluşturarak yürüyüşe başlarken, Kurtuluş metrosu yakınlarında polis tekrar saldırıya geçti. Kadınlar zinciri bozmak zorunda kalsalar da yürüyüşü Güvenpark istikametine doğru devam ettirdiler.

 

Saat 18.00’da Ziya Gökalp ile Karanfil Caddesi köşesinde polis tekrar barikatını kurarak yürüyüşü engellemeye çalıştı. Saat 18.15’te polisle yapılan tartışmalar sonucunda Karanfil Caddesi üzerinden Yüksel metrosuna ilerleyen kadınlar alt geçitten slogan atarak, alkışlayarak Güvenpark’a yürüdü. Güvenpark’ta da basın açıklamasına izin vermeyeceklerini söyleyen polise, “Kadınlara değil katillere barikat!” sloganlarıyla karşılık verildi. Polisle tartışmalar iyice kızıştığı sırada basın muhabirlerinden ve kadınlardan hafif yaralananlar oldu. Her şeye rağmen geri çekilmeyen kadınlara polis sürekli uyarı anonsları yaptı; kadınlar da “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Jin jiyan azadi”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Katil devlet tecavüzcü polis” sloganlarıyla cevap verdi. Güvenpark’ta da iki kez biber gazı sıkılmasına rağmen dağılmayan kadınlar 5 dakikalık oturma eyleminin ardından basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından kadınlar, kendi inisiyatifleri ile eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu