Güncel

Plaza de Mayo Anneleri Suruç katliamını kınadı

plaza_de_mayo_surucCunta döneminde kaybedilen çocuklarının akıbetini öğrenmek için on yıllardır adalet arayışını sürdüren Arjantin’in Plaza de Mayo (Mayıs Meydanı) Anneleri, başkent Buenos Aires’in Sembol Meydanında buluşarak, Suruç katliamını kınadı. Eylemde, AKP’nin DAİŞ’e verdiği desteğe dikkat çekilerek, yaşamını yitirenlerin ailelerine dayanışma mesajları gönderildi.

Tüm dünyada darbe karşıtları ve devlet eliyle kaybedilenlere karşı verilen mücadelenin 40 yıllık sembolü olan Plaza de Mayo Anneleri, bu haftaki eylemlerinde Suruç katliamını kınadı. Buenos Aires’in sembol Mayıs Meydanı’nda bir araya gelen anneler, YPG/YPJ bayrakları taşıyarak, Rojava Devrimi’ni destekleyen sloganlar attı ve katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarına dayanışma mesajları gönderdi. Eylemde konuşan Plaza de Mayo Anneleri Kurucu Başkanı Nora Cortinas, Suruç katliamını lanetlediklerini belirterek, “Biz dünyada mücadele veren bütün anneleri destekliyoruz, onlarla dayanışma içindeyiz. Nerede bir adaletsizlik varsa orada mücadele edenlerin yanındayız. Bu insanların mücadelesi çocukların mutlu yaşaması için inşa edilecek oyun alanları ya da onları mutlu edecek her şeyin hayata geçirilmesinde onların yanındayız. Dünyadaki tüm halkların mutlu olması ve kendi istedikleri gibi yaşama hakkına sahip olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Eylemde ayrıca Latin Amerika Kürt Dayanışma Komitesi’nin bildirisi okundu. Bildiride Ortadoğu’yu kaosa çevirmeyen çalışan güçlere karşı ezilenlerin Rojava Devrimi çizgisinde bir araya geldiğini ve 31 gencin bu nedenle hedef seçildiğine vurgu yapıldı. AKP’nin Kürt karşıtı politikalar nedeniyle DAİŞ’e destek verdiği belirtilen bildiride, Suruç katliamı sorumlularının yargılanması istendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu