Güncel

Paris’te yapılan hunharca saldırıyı lanetliyoruz!

 

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez Ölümsüzdürler!

sakine cansızBir zamanlar özgürlük mücadeleleriyle anılan Paris’te; en işlek caddelerinden birinde ve sürekli polis kontrolünde olan Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda, üç mücadeleci kadın, üç özgür yürek alçakça katledildi.

Yıllarca feodalizmin kadın üzerindeki tüm acımasızlığını her yönüyle yaşamış, gözlerinin başka gözlerle teması yasaklanmış Kürt kadınları, yükselen Kürt Ulusal Mücadelesi ile birlikte zincirlerinden önemli oranda kurtulmayı başarmışlardı. Haklı mücadelenin aydınlattığı yolda Kürt kadını da kendi kimliğini bulmuştu.

Sevgili Sakine Cansız bu mücadelenin temel taşlarını örenlerdendi. Mücadele yaşamı

boyunca bu uğurda çok ta bedeller ödemesi gerekse de, O hiçbir şekilde geri adım atmayı düşünmedi. En zor koşullarda dahi sergilediği direnişleriyle tanıyordu düşman onu.

Yüreğine özgürlüğün ateşi düşmüş olanlar, dünyanın hangi coğrafyasında olursalar olsunlar, bulundukları alanın koşullarına uygun olarak ezilenlerin mücadelesini büyütmekle yükümlüdürler. Tıpkı; Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in yaşamlarında yaptıkları gibi. Onların da Kürt Ulusunun özgürlük mücadelesinin koru düşmüştü bir kere yüreklerine… Nasıl düşmesindi ki? Ezilen,  sömürülen sınıfın içinde, yıllardır bir kez daha

ezilmelerine, sömürülmelerine, horlanmalarına, ötekileştirilmelerine neden olan Kürt Ulusuna aittiler… Üstelik de kadındılar… Bu sistemde kadın olarak, üstelik de Kürt kadını olarak yerini almak ve de sisteme muhalif olmak kolay değildi. Paris gibi, üç yüz yılı aşkın özgürlük mücadelelerine ev sahipliği yapmış Komünarların ülkesinde bile olsa…

Güneşin balçıkla sıvanamayacağını öğrenemediğinden, aydınlığı engellemeye çalışan, yüreklerinde insan sevginden zerre taşımayan zebaniler boş durmuyorlar. Her fırsatta karanlık emellerini gerçekleştirmek, efendilerine hizmetlerinde kusur etmemek için pusuda hazır bekliyorlar.

Yüreklerini insan sevgisiyle doldurmuş, yaşamlarını Kürt Ulusunun özgürlük ateşine adamış üç cesur kardelen daha, hain pusularda yaşamlarını yitirdiler. Acımız ve öfkemiz büyük.

Kürt Halkına ve Kadınlarına!

Acınızın acımız, mücadelenizin mücadelemiz olduğunu bildiriyor, Kürt halkına ve yüreği mücadeleden yana olan bütün emekçi kadınlara baş sağlığı mesajımızı iletiyoruz. Yeni Kadın olarak;  Sakine, Leyla ve Fidan’ı son yolculuklarında saygıyla selamlarken, yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Yeni Kadın

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu