Güncel

Pakistan’da yönetim-polis-çete üçgeninde 300 çocuğa istismar

“Herkesin bildiği sır” olma özelliğiyle toplumun en büyük “tabu”larından biri haline getirilen cinsel istismar, yetişkinlerin (!) iktidar savaşı gölgesinde çocukların yaşamını karartmaya devam ediyor.

Bunun örneklerinden biri Pakistan’da yaşandı.

Pakistan’ın ikinci büyük kenti Lahor’un güney batısındaki Hüseyin Hanvala Köyü’nde geçtiğimiz günlerde “herkesin bildiği sırlardan” biri açığa çıktı. Bu köyde yaşayan 300 çocuk, köyün “yetişkin erkekleri” tarafından cinsel istismara maruz kalmıştı.

Mağdur ailelerin temsilcisi Latif Ahmed Sara yaptığı açıklamada, çoğunluğu 14 yaşın altında en az 280 çocuğun 2007 yılından bu yana çekilen video kayıtlarında yer aldığını söylüyor. Bir veya birden çok erkek tarafından tecavüze uğrayan çocukların filme alınarak, ailelerine karşı şantaj olarak kullanıldığı belirtiliyor. Toplam 25 kişi bu suçla yargılanıyor.

 

“Pakistan tarihinin en büyük istismar skandalı”

Erkek egemenliğini ikiyüzlülüğü burada da devrede.

Başbakan Navaz Şerif yazılı bir açıklama yaparak “öfkeli” ve “acılı” olduğunu söylerken, suçlulara hukuki hiçbir geçit verilmeyeceğini iddia etti. Oysa Lahor kenti Başbakan Şerif’in en fazla oy aldığı bölge. Başbakan’ın kardeşi Pencab vilayeti valisi Şahbaz Şerif ise bağımsız bir soruşturma başlatıldığını belirterek, “Olaya karışanlar cezalandırılacak ve etkilenen aileler ne pahasına olursa olsun adaleti elde edecekler” dedi.

Ancak avukatlar ve demokratik kurumların yaptıkları açıklamalara göre yerel polis de, yönetim de suçlularla işbirliği içerisinde. Pencap Çocukları Koruma Bürosu Başkanı Saba Sadık, bu olayın “Pakistan tarihinde çocuklara yönelik en büyük istismar skandalı” olduğunu söyledi.

 

“Polis, suçlularla işbirliği içinde”

Polisin suçlularla işbirliği içinde olduğunun kanıtlardan biri açığa çıkan görüntülere ve istismarcı listesinde 25 kişinin ismi geçmesine rağmen polisin yalnızca 7 kişiyi gözaltına almış olması.

Yönetim ve polis kendisini “Elimizdeki videolarda yalnızca bu 7 kişi vardı” diye savunsa da BBC muhabiri İlyas Khan, özellikle Pakistan’ın kırsal kesimlerinde çocuk istismarının yaygın olduğunu aktararak “Sadece 2014’te 3 bin 500 çocuk istismarı vakası yetkililere bildirilmişti. Bu vakaların yüzde 67’si kırsal kesimlerden gelmişti. Ortaya çkan son videoların büyük bölümünün 2009-2011 dönemine ait olduğu görülüyor. Videoların neden şimdi ortaya çıktığı sorusuna, Kasur bölgesinde çeteler ve bölgedeki diğer aktörler arasında anlaşmazlıkların çıkmış olabileceği yanıtı veriliyor” diyor.

Ayrıca polisin bu işin içinde olduğunun diğer bir kanıtı da geçen hafta çocukların ailelerinin düzenlediği protesto gösterilerine yapılan polis saldırısı ve bu saldırıda ailelerden 20 kişinin polis tarafından yaralanması.

 

“İstismar her yerde!”

 

Diğer yandan konu ile ilgili Daily Times gazetesinin editörü, yazısında, bunun muhtemelen buzdağının görünen yüzü olduğunu belirten cümleler kurdu. Gazete, “Çocuklar kuran kurslarında, evde veya onları sefil ücretler karşılığında çalıştıranlar tarafından sıklıkla cinsel istismara maruz kalıyor. Bu çocuklar ve aileleri susuyorlar, zira bu Pakistan’da bir tabudur” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu