Güncel

Özsavunma hakkını kullanan Nevin için kesin karar 21 Eylül’de açıklanacak

Özsavunma hakkını kullandığı için müebbet hapis cezası verilen Nevin Yıldırım’ın temyiz duruşması görüldü. Yargıtay, kararın 21 Eylül’de verileceğini açıkladı.

Nevin Yıldırım’a defalarca kez tecavüz eden Nurettin Gider’i öldürmekten Yıldırım’a verilen müebbet hapis cezasının temyiz duruşması Yargıtay’da görüldü. Yıldırım’ın avukatların savunmasının ardından Yargıtay Mahkemesi, kesin kararı 21 Eylül’de açıklayacağını belirtti.

Duruşma öncesinde yapılacak basın açıklamasına katılanlar arasında kendisi de özsavunma uygulayan Çilem Doğan’da, Nevin’e destek veren kadınlar arasındaydı. Kadın örgütleri bir açıklama yaparak, erkek şiddetine ve erkek adalete karşı Nevin’i yalnız bırakmadıklarını ve bırakmayacaklarını belirttiler.

 

“Meşru müdafaa ve haksız tahrik indirimi uygulanacağınız düşünüyoruz”

Nevin Yıldırım ile ilgili bir basın açıklaması yapan kadınlar Madenci Anıtı önünde buluşarak, basın açıklaması düzenledi. Kadınlar adına, Hasbiye Günaçtı, Nevin’in davasıyla ilgili süreci özetledi.

Temyiz duruşmasına katılan Av. Fatoş Hacıvelioğlu, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmasını talep ettiklerini söyledi. Hacıvelioğlu, 25 avukatın Nevin’i savunduğunu belirterek, erkeklerin sadece kravat taktığı için iyi hal indirim yapılırken, gülümseme yüzünden uygulanmamasının ne kadar cinsiyetçi olduğunu savunmalarında gösterdiklerini kaydetti.

Bu dosyanın meşru müdafaa dosyası olduğunu kaydeden Hacıvelioğlu, “Kurtulamayacağı sistematik bir tecavüze maruz kalıyor Nevin. En azından meşru müdafaa ve haksız tahrik indirimi uygulanacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Bütün kadınların hayatları için mücadeleye devam

Hacıvelioğlu’nun ardından basın açıklamasını okuyan Songül Yıldız, “Kadınları öldüren, tecavüz eden erkeklere en küçük bahanelerle her türlü indirim ve beraati veren erkek yargı, Nevin’e haksız tahrik ve iyi hal indirimi dahi uygulamayarak, kadınların erkek adalet karşısındaki eşitsizliğini bir kez daha yüzümüze çarptı. Nevin gibi erkek şiddetinden kurtulma yollarının kapatıldığı, tecavüzcüyü engellemek yerine kadınların suçlandığı kadının toplumsal cendere içine itilerek, yaşayan bir ölü haline getirildiği haksız süreci görüyoruz. Erkek şiddetine ve erkek adalete karşı Nevin’i yalnız bırakmadık, bırakmayacağız” dedi.

Yıldız, “Nevin’i yalnız bırakmayacağız” derken bütün kadınların hayatları için mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu