Güncel

‘Nevin’e sahip çıkmak hayatlarımıza sahip çıkmaktır’

#NevinYıldırımaÖzgürlük

Özsavunma hakkını kullanan Nevin Yıldırım’ın Yargıtay’da görülecek duruşması öncesi kadınlar davaya çağrı yaparak, “Nevin Yıldırım şahsında tüm kadınlar yargılanıyor. Nevin’e sahip çıkmak hayatlarımıza sahip çıkmak” dedi.

İSTANBUL (Havva Cuştan)- Isparta’da kendisine defalarca tecavüz eden erkeği özsavunma hakkını kullanarak öldüren ve müebbet hapis cezası alan Nevin Yıldırım’ın Yargıtay’daki temyiz duruşması yarın (14 Eylül) görülecek. Kadın avukatların çağrı yaptığı duruşmaya birçok kadın örgütü de sahip çıkıyor.


‘KAZANIRSAK ÖZSAVUNMA HAKKIMIZ DA TANINACAK’

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, Nevin Yıldırım davasının toplumsal bir davaya dönüştüğüne dikkat çekti. Bu davada aslında tüm kadınlara dönük taciz-tecavüz kültürünün meşrulaştırılmaya çalışıldığını kaydeden Çelebi, Nevin şahsında tüm kadınların yargılandığını belirtti. Nevin’in beyanının dikkate alınmadığna vurgu yapan Çelebi, “Ortada defalarca yaşanmış bir tecavüz var ama hiçbir şekilde yargı bunu dikkate almıyor. Bütün kadınlar Nevin’e sahip çıkmalı. Biz kadınların haklı bir davası bu dava. Tüm kadınlar, demokratik kitle örgütleri, kadın örgütleri herkesin orada olması, onu sahiplenmesi gerekir. Bu davayı kazanırsak aslında özsavunma hakkını da kazanmış oluyoruz. Bugün devlet bizi korumuyor, özsavunma uygulamak zorunda kalıyoruz, özsavunma hakkımız tanınmalı” dedi.


‘HERKESİ NEVİN’İN SESİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Yeni Demokrat Kadın (YDK) aktivisti Av. Aylin Kırıkçu ise şunları söyledi:

“Nevin birçok kadın gibi kendisine şiddet gösteren bir erkeğe karşı kendisini savundu. Nevin’in sesini bugüne dek erkek yargı duymadı, sesini duyan kadınların sesi bastırılmak istendi. Ama duyulmak istenmeyen bu sesi bizler duyuracağız, herkesi Nevin’in sesi olmaya çağırıyoruz.”

Halkevleri Kadın Sekreteri Gülşah Öztürk, Nevin’in temiz duruşmasının Ankara’da görüleceğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bizler de Ankara’da yaşayan kadınlar olarak, Halkevci Kadınlar olarak orada olacağız. Çünkü özsavunmanın yaşattığını, kadın dayanışmasının güçlendirdiğini görüyoruz. Bu yüzden Nevin’e sahip çıkıyoruz.”


‘NEVİN’İ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’

“Nevin’le Dayanışma” imzasıyla da yazılı bir açıklama yapılarak davaya çağrı yapıldı. Mahkeme heyetinin davanın en başından itibaren Nevin’i “suçlu” ilan ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Dava, beklendiği gibi Nevin’in ‘suçlu’ olduğu kabulüyle bitti. Kadınları öldüren, tecavüz eden erkeklere en küçük bahanelerle her türlü indirim ve beraati veren erkek yargı, Nevin’e haksız tahrik ve iyi hal indirimi dahi uygulamayarak, kadınların erkek adalet karşısındaki eşitsizliğini bir kez daha yüzümüze çarptı. Nevin gibi erkek şiddetinden kurtulma yollarının kapatıldığı, tecavüzcüyü engellemek yerine kadınların suçlandığı, kadının toplumsal cendere içine itilerek, yaşayan bir ölü haline getirildiği ‘haksız’ süreci görüyoruz. Erkek şiddetine ve erkek adalete karşı Nevin’i yalnız bırakmadık, bırakmayacağız” ifadeleri yer aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu