Güncel

Özgür Genç Kadın (ÖGK) 1. Konferansını gerçekleştirdi

İstanbul: Özgür Genç Kadın (ÖGK) “İsyanımızla özgürleşiyor Devrime yürüyoruz” şiarıyla İstanbul’da ilk konferansını gerçekleştirdi.

 

İstanbul’un Aksaray’da bulunan Su Gösteri Merkezinde bir araya gelen genç kadınlar sokakta, üniversitelerde yaşam alanlarında yaşadıkları sorunları tartışmaya açtı.

Suruç, Rojova ve Gazi’de şehit düşen kadın şehitleri fotoğraflarının olduğunu “Ve tek bize hastır ‘yaşayan biziz’ dercesine ölmek”, “Özsavunma hakkımızı sopa sopa alırız”, “Ivana Hoffman aşkımızda yaşıyor” yazılı pankartların asılı olduğu salonda ilk olarak şehit düşen kadınlar şahsında saygı duruşu ile başladı.

Konferansa HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi de katıldı.

Konferansta ilk olarak ÖGK adına yapılan konuşma ile başladı.

ÖGK adına konuşma yapan Tuğçe Kabasoluk, “Bizler evlerimizden, kampüslerimizden, liselerimizden çıkıp geldik. Korkunun kabuğunu yırtıp da geldik. İsyanımızı aldık da geldik” sözleriyle başlayarak, AKP iktidarının kadın düşmanı söylem ve cinsiyetçi politikalarına değindi.

SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ konferansta selamlama konuşmaları yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ burada yaptığı konuşmada, kadın özgürlük mücadelesi ve AKP’nin erkek egemen politikalarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Konferansa ayrıca Kampüs Cadıları, Yeni Demokrat Kadın (YDK), Özgür Demokratik Genç Kadın (ÖDGK), Arap Alevi kadınlar katılarak dayanışma ve selamlama mesajlarını iletti.

Konferans genç kadınların sunumları ve bu sunumlar üzerine yürütülen tartışmalarla devam etti.

Genç kadınlar yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini birlikte tartıştı.

Genç kadınların tartışmasında yurtlarda kadınların yoğun bir baskı altında olduğunu buna yönelik olarak genç kadınların yurtların önlerini eylem alanlarına çevirmeleri önerileri yaptı.

Kampüslerde başta “yabancı uyruklu” genç kadınların, okullarda liseli kadınların erkek öğretmen ve öğrencilerin taciz başta olmak üzere cinsel saldırılara maruz kaldığını genç kadınların çözüm önerileri birlikte tartıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu