Güncel

Orlando’da yaşamını yitirenler anıldı: “Sokakları terk etmeyeceğiz, mücadeleye devam”

Ankara: Dün (14 Haziran) Kuğulu Park’ta, Orlando’da yaşamını yitirenler anıldı. Anmaya LGBTİ aktivistleri, kadın örgütleri ve birçok kurum katıldı.

Ankara Kuğulu Park’ta dün akşam saatlerinde biraraya gelen homofobi ve transfobi karşıtları mumlar yakarak, trans ve gökkuşağı bayrakları açarak Orlando’da yaşamını yitirenleri andı. Anmaya katılanlar kişisel duygu ve düşüncelerini dile getirip dayanışma mesajlarını okudular.

Yeni Demokrat Kadın adına konuşan Ozan Uğur, Rojava’da yükselen kadın mücadelesine vurgu yaparak, “Kobane’de IŞİD çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşen açık lezbiyen kimlikli enternasyonalist savaşçı Ivana Hoffman‘dan aldığımız cesaretle bütün bu saldırılara boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz. Biz bu karanlığa teslim olmayacağız. Homofobiyi, transfobiyi ve erkek şiddetini onların başına yıkacağız” dedi.

 

“Aynı sokakların çocuklarıyız”

Liseli ve Üniversiteli LGBTİ’ler adına konuşan Arjin Deniz ise “Bizler mücadelemizi sokaklarda sonuna kadar devam ettireceğiz. Bugün Amerika’daki yoldaşlarımızın başına gelenler; 10 yıl önce Eryaman’da, Bursa’da; Türkiye’nin tüm şehirlerinde kimlik mücadelesi veren yoldaşlarımızın başına geldi. Baskılar bizi yıldıramayacak! Biz mücadeleye devam edeceğiz!” dedi.

Kaos GL Derneği’nden Aylime Aslı Demir duygularını “Biz Aylan bebeğe üzülürken Cizre’deki 35 günlük bebeğe de üzülenleriz, Kobane için dayanışma etkinlikleri düzenleyen, barış istediği için Suruç’ta, Gar’da katledilen-yaralanan, Kürdistan’daki kadınlar yalnız değildir eylemlerini örgütleyenleriz. Ali İsmail’i severken aynı zamanda Medeni Yıldırım’ın vurulduğu yerde basın açıklaması okuyanlar, Berçelan’da canlı kalkan olanlarız. Berkin’i anarken H. Ferit Gedik’i, Ethem’i geri plana atmayanlarız. Özgecan’ı sahiplenirken Ekin Wan’ı birbirinden farklı görmeyenleriz. Tekel direnişinden, Alevilerin gece nöbetlerine, Gezi direnişe aynı sokakların çocuklarıyız. Bu sessizliğiniz bizi bu yaptıklarımızı tekrar yapma konusunda tek bir an bile tereddüte düşürmeyecek ama umarım günün birinde siz bu yapmadıklarınızdan utanacaksınız!” şeklinde ifade etti.

 

“Sokakları terk etmeyeceğiz”

Pembe Hayat Derneği’nden Ali Can Kalan, saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerini okuduktan sonra “Saldırının Pulse’da gerçekleşmesi bir tesadüf değil. Orası, göçmen ve işçi LGBTİ’lerin gittiği bir gece kulübüydü. Bu saldırıyı planlayan kişinin rastgele seçtiği bir yer olamaz. Homofobi ve transfobi meselesi küresel bir meseledir. Bu olay bunu açıkça ortaya koyuyor. Bugün, akranlarımızın, gençliğinin baharında kendini rahat hissettikleri nadir yerlerden biri olan Pulse’da katledilmelerini protesto ediyoruz. Sokakları terk etmeyeceğiz, mücadelemiz devam edecek!” dedi.

Kadın örgütleri de dayanışma mesajlarını okudular. Konuşmaların ardından yaşamını yitirenler için bir dakikalık sarılma eylemi gerçekleştirildi. Ardından hep birlikte barış ve aşk türküleri okunarak saldırıda yaşamını yitirenler anıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu