Güncel

“Öldükleriniz bizim çocuklarımız”

İstanbul: Barış için bir araya gelen113 kadın ve LGBTİ örgütü, Taksim Hill Otel’de, bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde savaşa karşı hazırlamış oldukları barış deklarasyonunu açıkladı.

Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG), Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM), Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER), LGBTİ Barış Girişimi ve Kaos GL’nin de bulunduğu 113 kadın ve LGBTİ örgütünün basın açıklamasını yaptığı salonda, “Yaşamın tarafındayız, barışta ısrarcıyız” yazılı pankart asıldı. Kadınlar, üzerinde Kürtçe, Türkçe, Ermenice ve Arapça “Barış” yazılı mor kurdeleler ve beyaz fular taktı.

Toplantının açılış konuşmasının ardından ortak basın metnini Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’ndan Çiğdem Hacısoftaoğlu okudu.

“Öldükleriniz bizim çocuklarımız”

Hacısoftaoğlu, seçime beş kala iktidarın “dondurduğunu” ilan etmesiyle çözüm sürecinin ortadan kalktığını ifade ederek şunları söyledi: “Savaş dili eskisinden de beter biçimde geri döndü. Kanı yerde kalmayacak dedikleriniz bizim çocuklarımız. Feda edebileceklerini söyledikleriniz bizim çocuklarımız, bizim yakınlarımız. Öldükleriniz bizim çocuklarımız.”

“Barış için ısrar edeceğiz”

 

Kadınların, savaş ve çatışma ortamını reddettiklerinin altını çizen Hacısoftaoğlu konuşmasının devamında şunlara değindi: “Artık bir durun. Öldürmeye değil, yaşatmaya çağırın. Silahları susturun, diyalog ve müzakereler başlasın. Demokratik çözüm yolları hayat geçirilsin ki barışa dair umudumuz beklentimiz hayat bulabilsin. Barış için gerçek adımlar atılsın ki bu ülkenin çocuklarının bir geleceği olabilsin. Biz kadınlar barıştan asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir savaş çığırtkanlığına, kışkırtıcılığına pirim vermeyeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki ayrımcılığın ortadan kalkması, adaletin tesis edilebilmesi hepimiz için eşit ve özgür bir yaşam ancak barış ortamında mümkündür. Biz yok sayılmanın, yok edilmenin anlamını hayatlarımızdan, verdiğimiz mücadeleden iyi biliriz. Barış için ısrar edeceğiz.
Hacısoftaoğlu’nun ardından söz alan KA.DER Başkanı Gönül Karahanoğlu, TTB Kadın Komisyonu’ndan Şahika Yüksel, Kadınlara Hukuki Destek Merkezi’nden Çiğdem Aydın ve Sosyalist- Feminist Kolektif’ten Filiz Karakuş söz alarak barış taleplerini yinelediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu