Güncel

Jesca davasına kadınlardan çağrı!

H. Merkezi: Sınır Tanımayan Kadınlar – Göçmen Kadınlarla Dayanışma Grubu, geçtiğimiz yıl Eylül ayında katledilen göçmen Jesca Nankabirwa’nin davasına katılım çağrısı yaptı.

Göçmen bir kadın olan Jesca Nankabirwa geçen yıl Eylül ayında Türkiyeli bir erkek tarafından balkondan atılarak öldürülmüştü. Türkiye’de yaşayan kâğıtsız göçmen kadınların maruz kaldıkları sistematik cinsel şiddet bu dava ile su yüzüne çıktı. Jesca’yı katleden erkeğin yargılandığı davaya 4 Eylül Cuma günü, saat 14.00‘da Çağlayan Adliyesi’nde 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

Sınır Tanımayan Kadınlar – Göçmen Kadınlarla Dayanışma Grubu, Jesca’nın davasına katılım çağrısı yaptı. Çağrı metninde şunlar belirtildi: “Jesca’nın davası bu ülkede siyah ve göçmen kadınların nasıl genel insan haklarından yoksun bırakıldığını, emeği ve sağlığının ne kadar sömürüye açık bırakıldığını gösteriyor. Geçen duruşma bize gösterdi ki ne hakim ne de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın avukatı Jesca’nın ölümüyle çok da ilgili değil. Biz kadınlar bu duruma yeterince aşinayız ve Jesca’yı unutmadık, unutturmayacağız. İşte bu yüzden bu davada katilin cezasız kalmaması ve Jesca için adaletin gerçekleşmesi talebiyle tüm kadınları ve kadın örgütlerini davaya müdahil olmaya çağırıyoruz. Jesca’nın davasına müdahil olduğumuzu göstermek, göçmen kadınlara yönelik ayrımcılık ve cinsel şiddete karşı sesimizi yükseltmek üzere. #Göçmenkadınlar yalnız değildir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu