Güncel

OHAL’de konuşuyoruz: “Varlığımız ve görünürlülüğümüz tehdit altında”

İstanbul’da, Gazi Mahallesi’nde Demokratik Kadın Hareketi, Devrimci Partili Kadınlar, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, Sosyalist Kadın Meclisleri, Yeni Demokrat Kadın ve Yeryüzü Kadınlar “OHAL’de konuşuyoruz” diyerek bir forum düzenledi.

Dün akşam (7 Eylül) HDP Sultangazi İlçe Örgütü’nde biraraya gelen kadınlar, OHAL’de yaşadıkları şiddet deneyimlerini anlattılar. LGBTİ mücadelesi aktivisti bir katılımcı, yaşadığı bölgede son haftalarda hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerine dönük şiddetin tırmandırıldığını, paramiliter bir gücün palazlandırılarak örgütlendiğini anlattı. Bu paramiliter gücün yalnızca translara değil, aynı zamanda devletin seküler yapısına aykırı tüm kesimlere, yani Müslüman/Sünni, Türk ve erkek olmayanlara da düşmanca yaklaştığını belirterek, örnek olarak mahallede yaşayan Hristiyan bir kadının evinde açık olan TV yüzünden “Ezan okurken sen nasıl televizyonu açık tutarsın” şeklinde saldırgan yaklaşımlarda bulunulduğunu anlattı.

 

“Demokrasi nöbeti” bitti, ama kadına şiddet bitmedi

Katılımcı bir kadın ise “demokrasi nöbetleri” sırasında sık sık tacize maruz kaldıklarını, alt kat komşusu olan bir kadının düzenli bu eylemlere katıldığını ve aralarında bir mesafe olduğunu, ama “demokrasi nöbetlerinin” ardından bir gün kadının çığlıklarını duyduğunu, kadın şiddete uğramasına ve aynı katta bir polisle komşu olmalarına rağmen kimsenin yardım etmediğini anlattı. Evin kapısını çaldığında kadının can havliyle kendisine sarıldığına ve bu olay sonrasında da aralarında bir diyalog başladığına değindi.

 

“Devlet adına işlenen suçlar cezasız bırakılıyor”

Gazi Mahallesi’nde son günlerde yaşanan polis baskın ve saldırılarının da konuşulduğu forumda, hortlatılan linç kültürüne vurgu yapılarak mahallede birkaç gün önce parasını istediği patron tarafından katledilen işçiden, 3. Havalimanında Kürt işçinin yakılmasından, Kürt yolcunun otobüste dövülerek katledilmesinden de örnekler verildi. “Devlet adına işlenen suçların cezasız bırakıldığına” değinen katılımcılar, son 1-2 senedir şiddetin tırmandırıldığını ama OHAL’le şiddetin toplumsal olarak meşrulaştırıldığına dikkat çektiler.

Gazi Mahallesi’nde kadınların sokağa çıkma konusunda tedirginlik yaşadığını belirten katılımcılar; kadın esnaf ve mahalleli kadınlarla biraraya gelmeye, ortak çalışmalar yapmaya ve beraber güçlenmeye ihtiyaç olduğuna vurgu yapıldı. Bunun için kadın ve LGBTİ kurumları olarak ortak ev toplantıları, ziyaretleri düzenlenebileceği konuşuldu. Mahallede bir komisyon oluşturulması kararı verilen forum, 2 Ekim’de düzenlenmesi planlanan, bu 6 kurum tarafından hazırlıkları yapılan panelin hazırlık tartışmaları ile sona erdi.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu