Güncel

Ö.Y’nin çantasından çıkan oyuncak ve bir tecavüz davası…

Kocaeli: 13 yaşında 29 kişinin tecavüzüne uğrayan Ö.Y davasının 2. duruşması 19 Eylül’de Kocaeli Adliyesi’nde kapalı olarak görüldü. Oysa herkes bu duruşmanın tarihini 24 Eylül olarak biliyordu. Yani kandırılmıştı Ö.Y’ye destek için gelmek isteyenler…

Bu haberin öncesine gelecek olursak; Kocaeli/Gölcük’te oturan Ö.Y, annesiyle yaşıyordu. Annesi tek başına yaşayan bir kadın olduğu için Ö.Y’nin tecavüze uğramadığı, annesinin zoruyla bu işi yaptığı iddiaları ortaya atıldı önce.

Oysa istismarın gerçekleştiği yer bir askere ait ve burada yakalanan tecavüzcülerin 21’i 18 yaşından küçük! Kaçırılan Ö.Y’ye bu zulmü yaşatanlar ceza almasın diye tüm yük, eşinden ayrı yaşayan anneye yüklenmek isteniyor.

Kaldı ki, anne de bu istismar çemberinin içinde yer almış olsa dahi; bu durum ne yaşananın cinsel istismar/tecavüz olduğu gerçeğini kapatabilir ne de asker dahi 29 kişinin tecavüzcü olduğu gerçeğini… Sadece Ö.Y’nin travmasını derinleştiren bir halka daha eklenmiş olur bu zulme… Ki zaten Ö.Y “erkek devletluların” umurunda olmadığı için de bu “küçük ayrıntı”nın pek bir önemi yok.

 

“Hiç de çocuk gibi durmuyor”

29 kişiden sadece 8 kişinin tutuklu bulunduğu dava ise tüm karmaşasıyla devam ediyor. Bakanlığın temin ettiği “erkek” avukat tarafından “savunulan” Ö.Y aynı zamanda kadınlardan/kadın örgütlerinden kaçırılıyor.

Kadın Platformu ve kadın avukatların olayın peşini bırakmaması devleti ürkütüyor olacak ki Ö.Y önce İzmir’e kaçırılmış, daha sonrasında dava için tekrar İzmit’e getirilmişti.

Devletin tecavüzcülerden korumadığı, ama kadınlardan “koruduğu” Ö.Y, bu kez de tecavüzcülerin avukatları tarafından da “13 yaşında, fakat hiç de çocuk gibi durmuyor” sözleriyle tacize uğramış ama bunu duyan hakim bu konuda bir uyarıya dahi gitmemişti.

Kimbilir belki kendisi de aynı şeyleri geçiriyordur aklından!

 

Duruşma tarihi yanlış söylenmiş!

Duruşma 19 Eylül’dü ama herkese 24 Eylül olarak duyurulmuştu. Başta kadın örgütleri olmak üzere Ö.Y’yi yalnız bırakmak istemeyenler o gün Adliye kapısına geldiklerinde duruşmanın 19 Eylül’de görüldüğünü öğrendiler.

Anlaşılan o ki, yine yargı-devlet-tecavüzcü üçgeni ile kumpaslar kurulmaya devam ediliyor. Devlet ve yargısı, tecavüzcülerden yana tavır almaya ve tecavüzcü kimliğini göstermeye çalışıyor.

 

“Çantasından oyuncak çıktı”

Eylemciler, gerçeğin ortaya çıkmasının ardından burada bir basın açıklaması yaptı. Kocaeli Kadın Platformu ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Atölyesi davanın tarihinin bile yalan söylendiğini ve dışarıdan avukat alınmadığı konusuna değindi.

Davaya müdahil olmak isteyen Platform avukatı mahkemenin suçtan direkt etkilenilmediği gerekçesini öne sürerek talebin kabul edilemeyeceğini söylediğini anlattı. Çantasından oyuncak çıkan Ö. Y’nin yaşadığı travmayı göstermek amaçlı pankartın önüne oyuncak bırakıldı.

Mahkemenin 24 Ekim tarihine ertelendiği haberiyle sonlanan basın açıklamasında tüm kadınlara çağrı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu