Güncel

Antakya’da anneler çocukları için yürüdü

Antakya:Anneler çocukları için yürüyor” şiarıyla bugün (29 Eylül) saat 16.00 itibariyle Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan kadınlar ellerinde Gezi İsyanı’nda şehit düşen Ali İsmail, Abdullah, Ethem, Medeni, Mehmet ve Ahmet’in resimlerini taşıyan analar önde, arkalarında direnişte Antakya’da tutsak edilen 13 arkadaşımızın isimlerinin yazılı olduğu “özgür bırak” dövizleri ve şehitlerin resimlerini taşıyan kadınlar meydanı doldurdu.

Binlerce kadın “Anaların öfkesi katilleri yenecek” sloganlarıyla Gündüz Caddesi   (Armutlu) boyunca yürüdü. Balkonlarından destek veren kadınlara, yürüyen kadınlar “balkondan bakma gel aşağıya” sloganlarıyla çağrıda bulundu.

 

Kadınlar direnişin Antakya’daki adresinde!

Aylardır devletin katliamcı yüzüne tanıklık eden Armutlu Mahallesi bugün kadınların gücüne tanıklık etti. Oldukça coşkulu yürüyen kadınlar sık sık “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” sloganları attı.

Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın anıt mezarlarının bulunduğu yerlerde saygı duruşunda bulunuldu. Katil polisten hesap sorulacağı bir daha binlerce kadının dilinden söylendi.

Armutlu BP önüne kadar yürüyen kadınları burada katil devletin TOMA’sı, polisi, akrepleri bekliyordu. Kadınlar burada oturma eylemi yaptı. Küçük çaplı bir arbedenin ardından “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla oturma eylemini sürdüren kadınların bir bölümü şehit ve tutsakların fotoğraflarıyla zincir oluşturdu.

 

“Şehitlerimiz güzel bir dünya için sokağa çıktı”

Amed’den Medeni’nin annesi, Ankara’dan Ethem’in annesi, Ali İsmail’in annesi ve Ahmet’in annesi birer konuşma yaptı.

Medeni’nin annesinin konuşmasından sonra “Şehîd namirin” sloganları atılması anlamlıydı. Bütün anneler çocuklarının demokrasi istediği için, güzel bir dünya istediği için, savaş istemedikleri için sokağa çıktıklarını söyledi.

 

Konuşmaların ardından oturma eylemini sonlandırılarak Elektrik Mahallesi’nden Çekmece’ye doğru yürüyüş devam etti. Buradaki meydanda bir konuşma yapılarak sokakların terk edilmeyeceği ve 6 Ekim 2013’te Kadın Platformu’nun düzenleyeceği olduğu mitingin duyurusu yapılarak eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu