Güncel

“Nusaybinli kadınların zılgıtlarına ses olmaya” çağrı

Devletin T. Kürdistanı’na dönük yasak ve abluka ile talan ettiği kentlerden biri olan Nîsebîn için Nusaybin Kadın Koordinasyonu “Nusaybin’de yasakların biran evvel kalkması, örgütlü kadın gücünün büyütülmesi, Nusaybin’in yeniden inşası için dayanışmaya ve Nusaybinli kadınların zılgıtlarına ses olmaya çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

Merdin’in Nîsebîn ilçesinde kısmi olarak kaldırılmasına rağmen devlet ablukası ile süren yıkım ve talana karşı kadınlardan çağrı var. Nîsebîn’deki kurumlarda yer alan kadınlar tarafından oluştutulan Nusaybin Kadın Koordinasyonu yazılı bir açıklama yaparak kadınlara seslendi. “2015 Dünya Kadın Yürüyüşü’nün startının verildiği, cesur kadınların simgesi kadın kenti Nusaybin, bu saldırı ve talanı en yalın ve yakıcı haliyle yaşayan kentlerden biri oldu. Buna rağmen Nusaybin, Sevêlerin ruhuyla direnişi büyüten kentlerden biri olarak karşımızda duruyor” diyen koordinasyon ilçede 14 Mart’ta başlatılan sokağa çıkma yasağının sürdüğüne değindi.

 

“Tarifi ve anlaşılması zor saldırılara maruz kaldık”

“Dört ayı aşkın bir süredir devam eden yasak boyunca kentini terk etmeyen, toprağında, yurdunda yaşamak için direnen onlarca insan hayatını kaybetti. Sivil yerleşim yerleri bilinçli olarak hedef alındı. Çatışmalar bitmiş olmasına rağmen iki aydır yasağın devam ettiği altı mahallede hasarsız evlerin yıkımı devam ediyor. Kadınlar hala sürmekte olan yasak ve abluka boyunca tarifi ve anlaşılması çok zor saldırı ve yönelimlerle karşı karşıya kaldı, kalmaya da devam ediyor. Erkek-Devlet şiddetinin artışı toplumdaki şiddet vakalarını da ayyuka çıkarmış durumda. Henüz yasak kalkmadığı için kapsamını tam tespit edemediğimiz, ancak vahametini yerinden yurdundan edilmiş kadınlarla yaptığımız görüşmelerden bildiğimiz kadarıyla, cinsel şiddet ve gözaltında taciz ve tecavüz vakaları yaşanıyor, cenazeler yakılıyor ve ölü bedenler çıplak teşhir ediliyor.”

 

“Yeniden inşa için dayanışmaya”

Kadınların “İlk ablukayı zılgıtlarımızla kırdık” diyerek yaşadıkları tüm vahşete rağmen kentlerine dönüp yaşamı yeniden inşa etmeyi beklediğini belirten koordinasyon kadın dayanışmasının büyümesine ihtiyaç duyduklarını belirtti. “Nusaybin Kadın Koordinasyonu olarak sizleri, Nusaybin’de yasakların biran evvel kalkması, örgütlü kadın gücünün büyütülmesi ve Nusaybin’in yeniden inşası için dayanışmaya ve Nusaybinli kadınların zılgıtlarına ses olmaya çağırıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu