Güncel

Nevin’e desteğe giden kadınlara darp

H. Merkezi: Isparta’da kendisine tecavüz eden adamı öldürdüğü için yargılanan Nevin Yıldırım’ın bugün gerçekleşen duruşmasını izlemek için adliyeye giden kadınlar polis tarafından darp edildi.

Isparta’da kendisini uzun süre taciz ve sonra da tecavüz eden kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Nevin Yıldırım için İstanbul Feminist Kolektif ve Antalya Kadın dayanışma DerneğiErkek düzene, erkek şiddetine, erkek adalete karşı Nevin Yıldırım’ın yanındayız. Erkek adalet değil! Gerçek adalet” diyerek bugün (25 Mart) gerçekleşecek duruşmayı izlemeye, Yalvaç Adliyesi’ne gittiler.

Ancak adliye önüne polisin etten ördüğü duvar ile kadınların adliyeye girişi engellenmeye çalışıldı. Ancak bu barikatı aşan kadınlar da, Savcının “Almayın bunları içeri” talimatının ardından bizzat emniyet müdürü tarafından merdivenlerden itilerek darp edildi.

 

“Bana yapılan şiddete göz yumdular”

Tecavüze uğrayan Nevin, daha önce cinayeti işleme nedeni sorulduğunda “Beni devamlı rahatsız etti, tecavüze uğradım, köylüler onu engellemeyerek bana yapılan şiddete göz yumdular” diyerek toplumsal bir gerçekliğe işaret etmiş ve meşru müdafaa yaptığını belirtmişti.

Kadınlar da Nevin’in “kasten adam öldürmekten” değil “meşru müdafaada bulunmak” gerekçesiyle yargılanması istemiyle Nevin’e destek çıkmış ve duruşmaya katılmak istemişlerdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu