Güncel

Nefretin dili medya konuşuldu

izmir_panel20 Kasım nefret suçu mağduru transları anma haftası etkinlikleri çerçevesinde bugün İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği ve Pembe Hayat tarafından bir panel düzenlendi.

Medyada nefret dili, hak haberciliği ve LGBTİ temsiliyeti” adıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesinde yapılan etkinliğe Bianet çalışanı Çiçek Tahaoğlu ile Milliyette çalışan Burcu Karakaş katılırken moderatörlüğünü Berkant Çağlar yaptı. İlk sözü moderatör Çağlar alarak neden nefret suçu ile transların aynı cümlede kullanıldığına değinerek, toplumsal eşitsizliğin en fazla yaşayan transların bu kavramla neredeyse birlikte anıldığını belirtti.

Sohbet havasında yapılan panelde muhabirler, transların yaşadığı nefret suçunun sonucu olarak katledilmesinin verdiği mesajın “bu şekilde kendini ifade edersen senin de sonun böyle olur” diyerek medyanın katledilen translara dair haberlerin çok ciddi bir toplumsal algı oluşturduğunu dile getirdi.

Çiçek Tahaoğlu, tarafsız gazeteciliğin olamayacağını, bunun gerçekliği ifade etmediğini belirterek “önemli olan hangi tarafta olduğundur, ezilenlerin mi yoksa egemen olanın mı?” diyerek bir gerçeğe işaret etti.

Burjuva medya haberleri nefreti yeniden üretiyor

Yapılan “haberlerin dili ile nefret söylemi yeniden üretilebilir” şeklinde uyarı yapan muhabirler, milliyette ve diğer birçok burjuva medyada çıkan haberlerin yaptıkları haberleri örnek olarak göstererek üretilen hatta zaman zaman birçok transın veya diğer LGBTİ’lerin hedef gösterildiğini vurguladı.

Milliyette LGBTİ ve kadın haberi yapan Burcu Karakaş, Milliyet gazetesinin kendi yaptığı haberlere editörler aracılığıyla sansür uyguladığını, kendi ideolojik görüşlerine göre habere giriş ve başlık yapıldığını dile getirerek, burjuva medya gerçeğini bir kez daha ortaya koydu.

Editörlerin attığın başlıkların ya da yaptıkları haber girişlerini bazen yapılan haberle hiçbir alakası olmadığını, genelde kendi düşüncelerini, homofobik yaklaşımlarını ifade eden girişler yazdığını ekleyen Karakaş, “anaakım medya için bir ilişki varsa sonucunda biri ölüyorsa ve bu transa çok iyi bir haber çıktı demektir, meseleyi magazinsel şekilde verilmektedir” dedi.

Panel bazı kullanılan kavramların yanlış olduğu vurgulanarak devam ederken, “LGBTİ’li bireyler” ifadesindeki gibi yanlış kullanıldığını, alternatif medya dışında diğer birçok ajansın kullanıldığı kavramları bilmeden, karmakarışık kullanıldığını dile getirildi.

Moderatör Çağlar’ın “bulunduğunuz kurumları iyileştirebilir misiniz?” sorusuna muhabirler, sadece kavramların bile ısrarla kullanılması bir süre sonra diğer muhabirlerin de bu şekilde kullanmaya başladığını belirterek değişim, iyileşmenin olduğunu, har haberciliğinin burada devreye girdiğini düşündüklerini, çabanın bunun için olduğu belirterek cevapladı.

Panele İzmir YDK da katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu