Güncel

Alışın, buradayız gitmiyoruz!

İstanbul: İstanbul LGBTT Dayanışma öncülüğünde “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü“ nedeniyle Galatasaray lisesi önünde oturma eylemi gerçekleştirildi.Yeni Demokrat Kadın’ındadestek verdi eylem de “Nefrete inat yaşasın hayat, LGBT hakları, insan hakları” dövizleri açılarak “Aşk, aşk hürriyet uzak olsun nefret” sloganı atıldı.

İstanbul LGBTT adına basın açıklaması okuyan Kıvılcım Arat 1998 yılında ABD’de trans kadın Rita Hester’in katledilmesinin ardından insan hakları savunucuları ve Hester’in arkadaşlarının 20 Kasım haftasının trans bireyleri anma haftası için çağrılar yapmaya başladığını hatırlattı.

Türkiye’nin trans toplumu açısından en çok katliamın yaşandığı ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Arat, devlet, yargı ve polis üçgeninde katliamların normalleştirilip desteklendiğini ve trans toplumuna karşı açık savaş ilanı yapıldığını ifade etti. Arat, “Mahkûm edildiğimiz bu karanlığı aydınlığa döndürecek tek şey örgütlü, birleşik mücadele alanlarının oluşturulmasından geçiyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu