Güncel

Nefret suçlarına karşı anma ve gala

20 Kasım 1998’de ABD’nin Boston kentinde Rita Hester adında bir trans kadın, kendi evinde, göğsünden aldığı 20 bıçak darbesiyle öldürülmüş halde bulundu. Rita, 90’ların başlarından bu yana her geçen gün artmaya başlayan nefret cinayetlerine maruz kalarak yaşamını yitiren onlarca/yüzlerce transtan belki sadece biriydi.

Ama Rita Hester cinayetini sembol haline getiren dünya LGBT hareketi, Rita’nın öldürüldüğü günü “Uluslararası Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü” ilan ederek, bugünü dünyanın birçok yerinde eş zamanlı eylemler düzenliyor ve nefret cinayetlerine karşı mücadeleyi halkların gündemine taşımaya çalışıyor.

 

Batsın, batsın, ahlakınız, batsın”

Bu yıl, İstanbul Yeni Demokrat Kadınlar olarak biz de “Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü” etkinliklerini gündemimize ve eylem takvimimize ekleyerek, eylemlere katılma kararı aldık.

Bu kapsamda 20 Kasım (dün) akşamı; İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, LAMBDA İstanbul, Hevi LGBTİ Oluşumu, SPOD, Eskişehir Morel, İzmir Siyah Pembe Üçgen, Diyarbakır KESKESOR, Pembe Hayat, KAOS GL, T-DER, Adana Kuir, Antep Zeugmadi, Mersin 7 Renk tarafından örgütlenen anma eylemine ve “BUT Kısa Film Yarışması Gala ve Ödül Töreni”ne katıldık.

İlk olarak akşam saat 18.00’de Galatasaray Lisesi önünde buluştuk. Katledilen translar için yakılan mumların ışığında düzenlenen anma eylemine katıldık.

Trans cinayetlerini durdur” yazılı pankartın arkasında “Transfobik devlet yıkacağız elbet”, “Velev ki ibneyiz, alışın her yerdeyiz”, “Devletin başına dönme gelecek”, “Batsın, batsın, ahlakınız, batsın” sloganlarıyla oturma eylemi gerçekleştirdik.

 

“Bu iki yüzlü katilleri iyi tanıyın”

Burada İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada “Dünya trans hakları hareketi Rita Hester cinayetini sembol haline getirerek, her yılın 20 Kasım gününü, ‘Nefret Cinayeti Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü’ ilan ederek, nefret karşı mücadeleyi çeşitli etkinliklerle dünya gündeminde tutmaya devam etmektedir” denildi.

Türkiye’nin trans bireylere yönelik şiddet ve cinayet sarmalının en çok hissedildiği ülkelerden biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, trans katillerinin tahrik indirimlerinden yararlandırıldığı belirtildi.

Ahlak, din, iman kisvesi altında trans katliamlarına kapı aralayan devletin katillere ağır tahrik indirimi uyguladığı ifade edilirken açıklamada; ,“Kamusal alanda varlığımızı yok sayıp, seks işçiliğine itenler onlardır.

Hasta, sapkın olarak adlandırıp, Kabahatlar Kanunu kapsamında seks işçiliği üzerinden vergi toplayan ikiyüzlü ahlak bekçileri yine onlardır. Bu ikiyüzlü katilleri iyi tanıyın.

Bunlar, Roboskî’de Kürt gençlerinin başına bomba yağdırıp, hapishanelerde çocuklara tecavüz edenlerdir.

Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da katledenlerdir. 24 Nisan 1915’te Ermeni aydınlarını sürgüne yollayıp, katliam yapanlardır.

5-6 Eylül 1955 İstanbul’u, İzmir’i öksüz bırakanlardır. Onlar 24 Ocak’ta güvercinleri katledenlerdir.

Yeni demokrasi mücadelesi verenleri düzmece iddianamelerle cezaevlerine tıkanlardır.

Anadili yok sayan, cemevlerini ucube olarak niteleyenlerdir.

30 Mart’ta Tuğçe’yi, 5 Nisan’da Nükhet’i katledenleridir” denildi.

 

İşgalli ve sloganlı günlere özlem

Toplumsal muhalefetin her noktasında özne olmaya devam edileceği vurgulanırken açıklama şu sözlerle sona erdi: “Bizler bir grup hasta ya da sapkın bireyler değiliz. Cinsiyet kimliklerimizle bu yaşamın öznesiyiz. Çocuklara ders veren öğretmenleriz, adliyelerde haklarınızı savunan avukatlarız, giyindiğiniz elbiseleri diken, kullandığınız eşyaları üretenleriz. Caddelerde, sokaklarda, paklardayız. Yaşamın her alanındayız. Vardık, varız, var olacağız.

Eylemin ardından gala ve ödül törenine gitmek için Kumbaracı Yokuşu’na doğru yine aynı sloganlarla yürüdük İstiklal Caddesi boyunca. Slogan atan kileye dönük “garip bakışlar” daha azalmış gibiydi. Aynı zamanda bazıları slogan atan kitleyi görünce “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarını atmaya başladı. Sanırız herkes bizler gibi özlüyordu Taksim’in her karesinde coşku ile atılan sloganlı ve işgalli günleri…

 

“Abe helva kavurdunuz mu?

Beklenenin üzerinde katılım ve ilginin olduğu galada maddi ve manevi destek veren ve aralarında İnsan Toplum Vakfı, Rosa Lüksemburg Vakfıgibi tüm kurumlara, kişilere teşekkürler iletildi. Bu kurumlar arasında bu teşekkürü “en az hak edenlerden” olsa da Yeni Demokrat Kadınlar’a da desteklerinden kaynaklı teşekkür edildi.

Galada konuşmasını Kürtçe bir türkü ile başlayıp Azerice bir türkü ile bitiren Esmeray’ın anlatımları katılanları kimi zaman kahkahalara boğdu kimi zaman da gülmekten yaşaran gözlere korku ve hüznü, geleceğe dar kaygıyı taşıdı. O anlatımlardan birini paylaşmak istiyoruz:

Katledilen bir LGBT bireyin cenazesini Kulaksız’da toprağa vermeye giden bir grup transı gören belediyenin atadığı imam, arkasına bile bakmadan koşa koşa kaçar mezarlıktan. Bunun üzerine ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başlarlar. Esmeray bu sırada Kulaksız’da bir camiye gider, yaşlı cami imamına durumu anlatır. İmam gelir ve dini vecibeler sonucu LGBT birey toprağa verilir.

Bu sırada mahalledeki Romen kadınlardan bazıları mezara gelir, mezarı açmaya ve gömülen transı buradan çıkarmaya çalışırlar. Buna tepki gösteren LGBT bireyler, “Sen ne yapıyorsun? Düşünsene seni Levent’te toprağa verseler, zenginler gelip seni toprağından böyle çıkarmaya çalışsa ne yaparsın?” diye sorarlar.

Kadın bir an düşünür ve sonra ellerini yumruk yapıp, beline koyar: “Abe, siz bunun helvasını kavurdunuz? Kavurmadıysanız ben hazırlayayım” der.

 

“Biliyoruz ki o burada”

İlki gerçekleştirilen Uluslararası Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü, BUT kısa Film Yarışması”nda yaşanan heyecan ve amatörlük konuşmacılardan katılımcılara herkese sinmişti.

Gala, geçtiğimiz aylarda kanserden kaynaklı yaşamını yitiren Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi’nin kurucularından Ali Arıkan’a atfedildi. “Biliyoruz ki, o burada” denilen Ali için gecede bir de Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi’nde yer alan aktivistler tarafından hazırlanan “Kan-AMA” isimli kısa filme Ali Bey Özel Ödülü verildi.

Alman Die Planung Müzik Grubu’nun performans çalışmaları ile canlanan galada, yarışmaya katılan tüm filmlerin çok yakındahttp://film.transxturkiye.com/ sitesinden yayınlanacağı duyuruldu.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu