Güncel

Keskesor’dan nefrete karşı eylem

DSC 6849 - Kopya

20 Kasım Salı akşamı nefret cinayetleriyle yaşamları ellerinden alınan trans bireylerini anmak ve nefrete karşı ses yükseltmek için Keskesor LGBTİ bir eylem düzenledi. Yeni Demokrat Kadın ve Partizan’ın da bulunduğu eyleme; Sosyalist Kadın Meclisleri, Eğitim-Sen Kadın Meclisi, DÖKH bileşenleri ve KESK de destek verdi.

Eylemde “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Özgür, eşit bir dünya”, “Jin Jiyan Azadi, Em li virin” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Keskesor LGBTİ üyesi “Trans olan ve olmayan kadınlara yönelik her türlü şiddetin meşrulaştırıldığı bir düzende yaşıyoruz. Bu meşrulaştırma devletin tüm ideolojik aygıtlarında, toplumun her alanında kendini göstermektedir. Cinsel kimliklerin baskılanmadığı, ruhların aynadaki siluetlere küstürülmediği, farklılıkların ölümlerle sonuçlanmadığı bir dünya yaratmak için, başta kadınlar ve LGBTİ’ler olmak üzere tüm homofobi ve transfobi karşıtları olarak bu katliama ‘dur!’ demeliyiz. Kimliklerin bedenlere hapsedilmeye çalışıldığı bir dünyada, bizler bu hapishanenin duvarlarını yıkacağız ve kimliklerimizi bedenlerimizle özgürce yaşayacağız!’’ dedi.

 

“Bize değil katliamlara engel olun”

Polis Sanat Sokağı’nda yapılan yürüyüş sonrası öldürülen trans bireyler anısına yakılmak istenen fenerlere izin vermedi. “Burası şehir merkezi, evleri yakacaksınız. Sizi Kabahatler Kanunu’na aykırılıktan gözaltına alırız” diyerek eyleme engel olmak istedi.

Buna tepki gösteren kitle “Bizler bu fenerleri katledilen arkadaşlarımız için yakacağız. Bize değil, bu katliama engel olun” diyerek DTK önüne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında da sık sık “dağılın” anonsları yapan polis, kitlenin tüm engelleme çabalarına rağmen eylemi gerçekleştirmesi üstüne, “Hepinize soruşturma açacağız. Güvenliği tehlikeye sokuyorsunuz. Bakın balkona düşecekler şimdi” diyerek çaresizce fenerlerin uçtuğu yere doğru koştu. Eylemin ardından kitlenin dağılmasıyla takibe koyulan siviller, Keskesor LGBTİ’den iki arkadaşımıza GBT çekti.

25 Kasım’a ilişkin çalışmalarımızı yürüttüğümüz şu süreçte Yeni Demokrat Kadınlar olarak bizler, erkek egemen-heteroseksist düzenin dayattığı tek tipçiliğe karşı ortak mücadele hattının bir parçası olacağız ve bu türden saldırılara birlikte karşı çıkacağız.

 

Amed Yeni Demokrat Kadın

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu