Güncel

“Ne b.ka yaradı normal olmak?”

ne boka yaradiİstanbul: Dün “Ne b.ka yaradı normal olmak?” diyerek intihar eden trans erkek Okyanus için bugün Galatasaray Lisesi önünde bir eylem gerçekleştirildi. LGBTİ’ler “Sinmiyoruz! Varoluşumuz için özür dilemeyeceğiz” dediler.

Dün öğle saatlerinde, 17 yaşında başarılı bir sporcu olan Okyanus Efe Özyavuz isimli bir trans erkek, ardında “Ne b.ka yaradı normal olmak?” mesajı bırakarak intihar etti. Bunun üzerine LGBTİ’ler ve çeşitli kurumlar, T-Kulüp (Trans Erkek Kültür Üretim Platformu) veVoltrans (Trans Erkek İnisiyatifi)’nin çağrısıyla Galatasaray Lisesi önünde bir eylem gerçekleştirdi.

Ne hastayız ne de yalnız; görün artık, buradayız” yazılı pankart açan kitle adına açıklamayı T-Kulüp’ten Serkan Y. okudu ve insanlardan Okyanus’u anlamaları için gözülerini bir anlığına kapatmalarını ve düşünmelerini istedi.

 

“Okyanus’u normal-anormal diyerek öldürdünüz”

Kimsenin gerçekten kim olduğunuzu görmediğini, anlamadığını hayal edin… Herkesin sizi o ten size uymuyor diye ittiğini, yadırgadığını, gittikçe içinize gömüldüğünüzü hayal edin” diyen Serkan, “Sonsuza kadar kendinize yalan söylemek veya dünyayı karşınıza almak arasında seçim yapın. Herşeye karşı gelip, ‘anormal’ olarak fişlenmeye boyun eğip kendiniz olabilmek için değişin… Yine de ömrünüzce ‘normal’ kabul edilmemeye katlanmayı hayal edin” diyerek, Okyanus’un “normal”-“anormal” ikliğiyle katledildiğine dikkat çekti.

 

“Faili devlet, faili toplum, faili ‘normal’”

“Normal”i korumak adına transların devlet baskısıyla sindirilmeye çalışıldığına vurgu yapan Serkan, “Sinmiyoruz! Varoluşumuz için özür dilemeyeceğiz” dedi. Devletin; polisi, öğretmeni, doktoru, kanunu, yönetmeliği vasıtasıyla ayrımcılığa yol açtığına dikkat çeken Serkan, “Duyuruyoruz: Faili devlet, faili toplum, faili ‘normal’” dedi.

Sessiz kalmayacaklarını, örgütlenerek dimdik duracaklarını söyleyen Serkan, “Kafanızı başka yere çevirseniz de yine bizi göreceksiniz. Alışın, varız, buradayız, gitmiyoruz” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı.

Eyleme çok sayıda LGBTİ örgütlenmesinin yanı sıra HDP, İHD, Halkevci Kadınlar, Demokratik Kadın Hareketi ve Yeni Demokrat Kadın da katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu