Güncel

“Munzur özgür aksın, kadınlar özgür yaşasın”

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Dersim Pulur’da (Ovacık) da kadınlar kadın ve trans katliamlarına karşı bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu kadınlar Turistik Otel önünde buluşarak diğer illerle eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri yürüyüşle kadına yönelik şiddet ve nefrete karşı sesini yükseltti.

 

Pulur sokaklarında coşkulu sloganlar

“#Kadın katliamı vardır! Şiddete ve nefrete karşı örgütleniyoruz” yazılı ve Ovacıklı Kadınlar imzalı pankart açan kadınlar yürüyüş boyunca “Kadın cinayetleri politiktir”, “Munzur özgür aksın, kadın özgür yaşasın”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” vb. sloganları haykırırken ajitasyonlarla çekerek katliamlara karşı mücadele edeceklerinin mesajını verdi.

Yol boyunca erkek devlet destekli kadın katliamlarını teşhir eden kadınlar, tüm kadınlara sokağa çıkma ve örgütlenme çağrısı yaptı. Eylemin oldukça coşkulu olduğu görülürken, eyleme dükkânlarından çıkan esnaf, kadınlara alkışları ile destek oldu.

 

“Ellerimiz yakanızda!”

Belediye Binası önüne gelen kadınlar adına burada bir basın açıklaması okundu.

Açıklamada kadınlara şiddet uygulayan zihniyetin sonucu kadınların yaşadıkları özetlenirken, “Artık ellerimizde yakanız! Katledilen, intihar adı altında ölüme sürüklenen, köyleri boşaltılarak sürgün edilen; alın terini toprağa döken, sömürülen, baba ve koca evine mahkûm edilen kadınların öfkesiyle buradayız! Yaşamak için, yaşamlarımıza sahip çıkmak için buradayız! Yasasıyla, yargısıyla, polisiyle askeriyle devletten hesap sormak için buradayız” denilerek kadınların öfkesine vurgu yapıldı.

Eylemin ardından YDK tarafından yapılan bir duyuru ile kadınlar açılan Munzur Çevre Derneği’ne davet edildi.

 

“Kadınların biraraya gelecek yaşam alanları yok”

YDK tarafından hazırlanan “Doğa ve Kadın” konulu sinevizyon izlendi. Gelen kadınların ilgi ile izlediği sinevizyonun ardından kalan kadınlarla sohbet edildi.

Eylemin çok coşkulu olduğunu dile getiren kadınlar “Burada 8 Mart’ta bile bu kadar kadın biraraya gelmiyor” diyerek eylemin olumlu geçtiğini söyledi. Ovacık’ta daha önce coşkulu eylemlerin gerçekleşmediğini söyleyen kadınlar birlikte tartışacak, vakit geçirecek yaşam alanlarının olmadığını bunun için bir şeyler yapmak gerektiği üzerine tartışma yürüttü. Tartışmalar sırasında bunun bir başlangıç olduğu bundan sonrası için daha sık bir araya gelmenin önemli olduğu dile getirildi.

YDK festival çalışmaları sırasında yoğunlaştırdığı çalışmasının bir parçası olarak kadın cinayetlerine ilişkin bu eylemin örgütleyicisi olmuş ve çalışmaları sırasında çağrılar yapmıştı. Eylemin olumlu geçmiş olması çalışmalarımızın devam için bizlere motivasyon kaynağı oldu.

 

Ovacık YDK

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu