Güncel

Kadınlar, kadın cinayetlerine karşı meclisi göreve çağırdı

Kartal: Türkiye genelinde onlarca kadın örgütü bugün gerçekleştirdikleri eş zamanlı eylemlerle Kadın cinayetlerine karşı meclisi göreve çağırdı. Eylemlerin İstanbul ayağında ise Kadıköy Boğa Meydanı’ndan başlayan yürüyüşte, binlerce kadın yer aldı.

Aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu onlarca kadın ve LGBTİ örgütünün yer aldığı yürüyüşe HDP milletvekili Sebahat Tuncel de katılırken, kadınlar yürüyüş boyunca “Tesadüf değil erkek şiddeti”, “Aile değil, kadınız, kadınlar isyandayız”, “Sığınaksız bir dünya kuracağız”, “Bijî yekitiya jinan” vb. sloganlar attılar.

Kadın ve trans cinayetlerini protesto eden dövizlerin taşındığı yürüyüşte, katledilen kadınların isimleri sayılarak “burada” denildi.

Eyleme katılan YDK’lılar ise, yol boyunca “Rojava devrimi kadın devrimidir”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Filistin’de direnen kadınların direnişi, direnişimizdir”, “Jin, Jiyan Azadî”, “Kadın cinayetlerine son”, “Devlet çöpe” vb. yazılamalarını yaparak kadın cinayetleri protesto etti.

 

“Meclis toplanana kadar sokakları boş bırakmıyoruz”

Yürüyüşte, Kadıköy Çarşı girişine gelindiğinde ise, basın açıklamasının okunmasına geçildi. Türkçe ve Kürtçe 2 dilde okunan basın metninin Türkçesini Cemile Sarı, Elif Ergin, Deniz Göksel ve Burcu Çiçek Şahinli okurken, Kürtçe metni ise Xunan Altur okudu.

Kadın cinayetlerine karşı meclise acilen toplantı yapması çağrısında bulunulan metinde “Kadınlar her gün kendi hayatları hakkında karar vermek isterken, erkekler tarafından öldürülüyor. Bu cinayetlerin sürekliliği, cünayetleri durdurmayan, gereken önlemleri almayan devletin eril yapısını gözler önüne seriyor. Hukuk sistemi ile cinayetler meşrulaştırılıyor, teşvik ediliyor” denildi.

Aile Bakanı Ayşenur İslam’ın kadın cinayetleri karşısında sessiz kaldığını belirten kadınlar, 6284 sayılı kanunun yetersiz kaldığını belirterek “Bugüne kadar kadın cinayetlerini istatistiksel bilgiye sığdırmaya çalışan devleti, göreve çağırıyoruz. Meclisin kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanmasını ve bu toplantıda, kadın örgütlerinin belirlediği, cinayetleri önleyebilecek temel şartları doğrultusunda acil bir eylem planının oluşturulmasını talep ediyoruz. Biliyoruz ki, biz kadınlar bir araya gelebilirsek cinayetleri önleyebiliriz. Bu yüzden de, meclis kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanana kadar sokakları boş bırakmayacağız” denildi.

 

Basın açıklamasının Kürtçe de okunmasının ardından coşkulu sloganları ile yürüyüşe devam eden kadınlar, Kadıköy PTT’ye gelerek burada eylemi sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu