Güncel

Mersin’de kampüsten yerele 8 Mart…

mersin_8MartMersin: 8 Mart çalışmaları MEÜ’de 2 hafta önce başlamış ve kampüs içerisinde açılan standlara polis tarafından saldırı gerçekleştirilmişti. Saldırıda YDK’lı 4 Kampüs Cadıları’ndan 4 olmak üzere 8 kadın gözaltına alınmış ve denetimli olarak serbest bırakılmışlardı. Bunun üzerine üniversitedeki tüm kadın kurumları ortak kararla 8 Mart’a çağrı standını birlikte açmaya başladılar ve kadın dayanışmasını büyüttüler.

Kampüs içerisinde gerçekleştirilecek olan 8 Mart kutlaması da yine ortak hareketle kararlaştırılarak gerçekleştirildi. Bir gün öncesinde stand önünde hazırlanan “Fıtratımızda Ölüm Değil Direniş Var!” yazılı pankart ve “Jin Jiyan Azadi“, “Kadın Yaşam Özgürlük“, “Zılgıtlarla Yürüyoruz Özgürlüğe” yazılamalarıyla 11.30 da üniversite çarşısının Akbank bölgesinden Fen Edebiyat Fakültesi önüne yüründü ve burada halaylar çekildi, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Toplanan kitleyle birlikte tekrar Akbank’a yürünerek, kadın ve devrim mücadelesinde kaybedilen tüm kadın şehitler nezdinde saygı duruşunda bulunuldu ve  basın açıklaması okundu. T. Kürdistanı’nda yaşanan ölümleri anlatan tiyatro oyunu ve şiir dinletisi gerçekleştirildi. Etkinlik, Eğitim-Sen’li kadın hocaların hazırladığı müzik dinletisi eşliğinde sloganlar ve türküler söylenerek halayların çekilmesiyle sonlandırıldı.

Akşam ise Mersin Kadın Platformu’nun düzenlediği Feminist Gece Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe Mersin Kadın Platformunu oluşturan, kadın kurumları ve LGBTİ’nin dışında bağımsız katılım da oldukça fazlaydı. Akşam 7’de Mersin Forum önünde toplanarak Barış Meydanı’na yürüyen kadınlar burada halaylar çekti ve sloganlar attı. Halaylarla birlikte eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu