Güncel

“12’den sonra büyü bozulmaz”

izmir_gece_yuruyusuİzmir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İzmir’de Feministler yürüyüş gerçekleştirdi.

Alsancak Gazi İlkokulu’nun önünde toplanan kadınlar Gece vakti sokaktayız!” yazılı pankartla beraber coşkulu bir şekilde yürüyüşe geçti.

Şarkılar söyleyip hep bir ağızdan sloganları haykıran Kadınlar eril zihniyete karşı sokaklarda olacaklarının mesajını verdiler.

Eyleme Yeni Demokrat Kadın da katılırken eylemde, “Yetiş ya Lilith”, “Kahrolsun sütyenler memelere özgürlük”, “Ben senin kaburga kemiğinden yapılmadım, sen benim vajinamdan çıktın” gibi dövizler taşındı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yapılan yürüyüşte kadınlar tarafından sık sık Sokaklar bizimdir hesap sorulmaz, 12’den sonra büyü bozulmaz“, “Nevin’den Çilem’e özsavunmaya“, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük“, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar, susmayacaklargibi sloganlar atıldı.

Kıbrıs Şehitleri caddesi girişine gelindiğinde kadınlar oturma eylemine başladı. Yazılı bir basın açıklamasının yapılmayacağı aktarılırken kadınlara söz verilerek herkesin dilediğini, içinden geçenleri söylemesi istendi. Kadınlara tek tek mikrofon uzatılarak herkes isteğini, dileğini, içinden geçenleri haykırdı.

Kadınlar, tacizin, tecavüzün, şiddetin, kadın katliamlarının olmadığı bir dünya dilerken kendilerinin dilediği gibi özgürce, kimsenin karışamayacağı bir şekilde yaşamak istediklerini ifade ettiler.

Faşist abluka ve katliamların yaşanmadığı, kimliğinden dolayı kimsenin yargılanmaması, öldürülmemesi gerektiği kadınlar tarafından belirtildi. LGBTİ bireyleri de söz alarak eşcinsellere karşı saygılı olması ve eşcinsellerin var olduğunu haykırdı.

Kadınlar, cinsel ilişkiye kiminle gireceklerini ancak kendilerinin karar vereceğini ve hiç kimsenin hayatlarına karışma hakkı olmadığını belirttiler.

Konuşmaların ardından çekilen halaylardan sonra eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu